Łysienie

ciekawe artykuły i tematy wyłowione z sieci...
javes
PostyCOLON 347
RejestracjaCOLON 26 lis 2007, 20:11

Łysienie

Postautor: javes » 27 lis 2007, 18:22

-wyłapane z sieci-

Łysienie u mężczyzn

Przeciętnie co trzeci mężczyzna w wieku między 25. a 40. rokiem życia obserwuje łysienie o różnym stopniu nasilenia ... Wśród mężczyzn około 50. roku życia ponad połowa utraciła już włosy (TNS OBOP, 2003). Do niedawna łysienie uważane było za coś naturalnego, z czym nie można lub nie trzeba walczyć. Dziś świadomość dotycząca skali i znaczenia zjawiska jest duża. Wypadanie i utrata włosów stanowią problem i budzą przykre, negatywne emocje u wielu mężczyzn. Coraz więcej z nich decyduje się na leczenie. W klinikach dermatologicznych skupiających specjalistów w zakresie leczenia łysienia androgenowego, tygodniowo każdy z lekarzy przyjmuje od 30 do 40 pacjentów z tym problemem. Na szczęście medycyna nie jest bezradna. Możliwe jest zarówno zapobieganie, jak i leczenie tej dolegliwości.

Jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do gabinetu dermatologicznego jest tzw. łysienie typu męskiego, czyli androgenowe. Zazwyczaj polega ono na cofaniu się linii włosów na skroniach i czole (powstają tzw. „zakola” w okolicy kątów czołowych i/lub powstawaniu na szczycie głowy okrągłej „łysinki” stopniowo zwiększającej swoje rozmiary. Obie te zmiany zwykle występują równocześnie.

W jaki sposób dochodzi do łysienia typu męskiego? U łysiejących mężczyzn zbyt duża liczba mieszków włosowych przechodzi w stan „uśpienia” (faza telogenu) i przestaje wytwarzać silne włosy ostateczne, zaczyna natomiast produkować słaby meszek, a w końcu prawie niewidoczny puszek. Jednocześnie znajdujące się w mieszkach gruczoły łojowe pracują ze zdwojoną energią, wytwarzając oleistą substancję, wskutek czego skóra w tych miejscach staję się tłusta i lśniąca.

Cały ten mechanizm jest wynikiem złożonych przemian biochemicznych zachodzących w mieszkach. Naukowcy odkryli, że łysienie typu męskiego to cecha wrodzona, zależna od genetycznie uwarunkowanej nadwrażliwości mieszków włosowych okolic głowy na działanie naturalnie występującego związku chemicznego o nazwie dihydrotestosteron (DHT). Mężczyźni z łysieniem typu męskiego mają podwyższony poziom DHT w skórze głowy.

Skutkiem działania DHT jest zmiana stosunku długości fazy anagenu i fazy telogenu. Faza wzrostu zostaje skrócona, a nadmierna część mieszków przechodzi w stan uśpienia.To powoduje powstawanie coraz cieńszych włosów, a w konsekwencji zmianę silnych włosów ostatecznych w delikatny meszek. Ten proces pojawia się u niektórych mężczyzn po 20-tym roku życia i wraz z wiekiem występuje coraz częściej.

Dihydrotestosteron powstaje z głównego hormonu męskiego - testosteronu, docierającego do mieszka włosowego z krążącą krwią. DHT przekształcany jest z testosteronu przez enzym o nazwie 5-alfa-reduktaza. Zablokowanie działania tego enzymu powoduje spadek poziomu DHT w skórze głowy i jak dotychczas jest najbardziej obiecującym i skutecznym pomysłem na zapobieganie łysieniu typu męskiego. Leczenie obejmuje pacjentów z łagodną-umiarkowaną utratą włosów (II-Va według skali Norwood-Hamilton’a).

opracował: gall

Wróć do

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: 11 i 0 gości