...nadmiar jelita.

Coś Cię nurtuje?
Masz jakieś pytanie?
Chciałbyś o czymś porozmawiać?
Pisz, pytaj- zawsze ktoś odpowie.
javes
PostyCOLON 347
RejestracjaCOLON 26 lis 2007, 20:11

...nadmiar jelita.

Postautor: javes » 27 kwie 2012, 6:40

Witam.
Ponad 2 miesiące mam stomie / kolostomia / są problemy takie , że w ostatnim okresie jej rozmiar ciągle się powiększa obecnie przekracza 60mm .
Udałem się do pielęgniarki stomijnej po oględzinach wielkości stomii dyżurny lekarz włożył mi nadmiar jelita na swoje miejsce i powiedział żebym sie tego nauczył.Lekarz tak szybko to zrobił , że nie połapałem się z tym wszystkim. Proszę o poradę jak to się robi i w jaki sposób wkłada się nadmiar jelita do otworu stomijnego? Przecież przy zmianie worka nie będę jezdził do szpitala ?
Pozdrawiam
Antoni

kukuleczka7
PostyCOLON 197
RejestracjaCOLON 14 lut 2010, 21:09

Re: ...nadmiar jelita.

Postautor: kukuleczka7 » 27 kwie 2012, 12:39

Witaj,
Nadmiar jelita- myślisz tu zapewne o długości.Szerokość stomii to otwór jaki został wycięty w skórze i on raczej w miarę upływu czasu powinien maleć. Więc jeśli twoja stomia ma rozmiar 60mm, a powiększa się ilość wysuniętego z wewnątrz jelita ( coś tak jak wywracanie mokrej skarpetki na lewą stronę przez wstrząśniecie )to właśnie chirurg zastosował zabieg "ufiksowania" jelita w swietle stomii. Każdy z nas tak powinien mieć wszyte jelito , by nie wystawało za dużo, ani nie wpadało do środka pod ciężarem zawartości. Ufiksowanie to właściwe osobniczo ułózenie go we wnętrzu brzucha. Jeśli lekarz powiedział,że sam sobie z tym poradzisz, to jelito jest zapewne włozone prosto, bez skręcenia. Nejlepiej pierwszą próbę wykonac pod koniec kapieli w wannie. Po wypróznieniu zanurzyć sie do wysokosci stomii w ciepłej wodzie i rozluznic mieśnie. Mały palec lewej ręki, z krótko obciętym paznokciem wprowadź do stomii nie napinając brzucha. Po ok. 2-3 cm poczujesz luz - twój palec jest juz we wnętrzu. Jesli masz grubszą warstwę tłuszczu to wsuń go dalej. To nie boli. Spróbuj napiąć teraz mięśnie brzucha, a poczujesz uciśnięcie. Takie ćwiczenie bez użycia wazeliny pomoże ci wsunąć jelito. Z czasem mięsień wyćwiczy się w zaciskaniu na palcu i będzie pełnił rolę niby-zwieracza, a wypadanie będzie rzadsze. Niech cię nie przeraża ślad krwi na palcu, jelito to żywa tkanka i podrażniona może krwawić. Jeśli bół, strach , krwotok lub "kręta droga do wnętrza" cię niepokoją to korzystaj z poradni stomijnej jak najczęsciej. Po to są .
Jeśli sam wstyd zatrzymuje cię w domu, to należy się go wyzbyć lub polubić takie kąpiele. Z czasem tak przyzwyczaisz się do stomii, że obędzie się bez kąpieli. Przy zmianie worka sam sobie ułożysz jelito.
Powodzenia.

jelitko
PostyCOLON 4
RejestracjaCOLON 01 lut 2014, 13:22

Re: ...nadmiar jelita.

Postautor: jelitko » 24 lut 2014, 13:33

Witam, nie wiem czy nadal nurtuje Pana odpowiedź na wyżej wymienione pytanie ale może co nieco doradzę. Jestem stomikiem już od sierpnia i obecnie także osobą ciężarną. W związku z moim stanem jelito co pewien czas szczególnie w momencie jakieś pracy fizycznej wypada. Wówczas gdy jest to niewielki wysiłek wypadniecie śluzówki jest niewielkie natomiast podczas już cięższej pracy jelito potrafiło osiągnąć rozmiar 70 mm. Jest to strasznie uciążliwe, o ile pewnego razu po tygodniowym leżeniu i nic nierobieniu śluzówka sama się schowała tak raz problem się pogarszał. Z racji, że widok kolona sięgającego prawie do połowy uda nie był fajny też udałam się do chirurga. Lekarz zrobił to dość szybko i tak jak w poprzedniej odpowiedzi faktycznie doszło do śladów krwi na brzuchu ale to normalne. Ponieważ wolałam nie patrzeć co chirurg robi nie wiem dokładnie jak włożył jelito. Zalecił natomiast stosowanie płytek, na które umieszcza się następnie worek. Płytka jest dość twarda co uniemożliwia wychodzenie jelita. Dodatkowo zaleceniem było noszenie pasa przepuklinowego, który podtrzymuje jelito w środku. W moim stanie pas został zakupiony lecz nie zdecydowałam się go nosić na fakt noszenia w sobie dzidziusia. Jelito od czasu do czasu wypada ale już nieznacznie, jeśli widzę natomiast że śluzówka już zbiera się właśnie do wypadnięcia przy pielęgnacji stomii nakładam na nią wacik i wciskam najnormalniej w środek otworu. U mnie okazało się również, że wycinane przeze mnie worki posiadały za duży otwór, zalecono wycinanie jedynie 25-30 mm co również nie pozwala przecisnąć się jelitkowi. Dziwiło mnie to, gdyż u mnie normalna stomia posiadała zazwyczaj średnicę 38 cm jednak gdy zaczęłam praktykować faktycznie zmniejszyła swój rozmiar.


Wróć do

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: 10 i 0 gości