Ćwiczenia

Coś Cię nurtuje?
Masz jakieś pytanie?
Chciałbyś o czymś porozmawiać?
Pisz, pytaj- zawsze ktoś odpowie.
Andrzej3991
PostyCOLON 6
RejestracjaCOLON 03 wrz 2012, 15:38

Ćwiczenia

Postautor: Andrzej3991 » 04 maja 2013, 0:24

Witam, prosiłbym o informacje dotyczące ćwiczeń przy stomii. Jestem trzy miesiące po wyłonieniu stomii. W szpitalu powiedziano mi tylko, abym nie dźwigał dużo. Mam 18lat i przed operacją sporo ćwiczyłem na siłowni, ale zdaje sobie sprawę iż teraz odpadają ćwiczenia na siłowni. Chciałbym natomiast wykonywać mniej wymagające ćwiczenia np. pompki. Czy istnieje taka możliwość?

sierotka
PostyCOLON 138
RejestracjaCOLON 22 lis 2011, 20:15

Re: Ćwiczenia

Postautor: sierotka » 04 maja 2013, 17:52

Witaj Andrzeju ,przy stomii pompki? Jestes szalony :lol: .Stomia ,to chyba nie takie ćwiczenia ,bo możesz spowodować jej wypadniecie.Mąż mój właśnie taki stan spopwodował napinając brzuch ileś razy dziennie ,zakończyło się odwiezieniem do szpitala i wkładaniem stomii oraz ostra reprymendą lekarza.W sprawie ćwiczeń(ale zapewne nie takich o których Ty piszesz) :shock: :lol: wypowiedzą sie inni np znana , kukuleczka :) Pozdrawiam serdecznie i życze pogody .ducha też :)

kukuleczka7
PostyCOLON 197
RejestracjaCOLON 14 lut 2010, 21:09

Re: Ćwiczenia

Postautor: kukuleczka7 » 14 maja 2013, 21:11

Witam,
Sierotka wezwała mnie do tablicy, więc jestem i ożywiam forum.
W twoim wieku intensywne ćwiczenie mięśni brzucha nie ma sensu po wyłonieniu stomi. Skoro ćwiczyłeś na siłowni masz je w dobrej kondycji. Jeśli chcesz ją zachować to współnie z chirurgiem, rehabilitantem bądź fizjoterapeutą z siłowni ustal maksimalna ilość czasu i rodzaj ćwiczeń na mięsnie brzucha. Wykonywać je możesz jedynie w pozycji na plecach. Pamiętasz pewnie ćwiczenia na ławeczce z siłowni? Tylko tu ma pracowac bardziej dolna niz górna część ciała. Rowerek , nożyce, kolano- łokieć. Tempo raczej dla struszka niz sportowca.
Pozdrawiam.

Jędrek
PostyCOLON 6
RejestracjaCOLON 31 gru 2013, 13:47

Re: Ćwiczenia

Postautor: Jędrek » 31 gru 2013, 14:01

Witam serdecznie,
Jestem 7 miesięcy po operacji wyłonienia stomii (kolostomia) z powodu raka odbytnicy. Miesiąc temu zakończyłem leczenie (chemioterapia skojarzona z radioterapią). Chcę wrócić do normalnego życia sprzed operacji czyli aktywnego fizycznie - rower, narty. W związku z tym mam pytanie jak może zachować się sprzęt stomijny przy zwiększonym wysiłku i co za tym idzie poceniu się organizmu? Używam sprzętu jednoczęściowego firmy Coloplast. Pamiętam nieprzyjemną sytuację z ubiegłego lata, gdy podczas upałów i pocenia się odkleiła mi się płytka. Być może powodem był mój krótki staż stomika i niezbyt dokładne przyklejenie sprzętu? Czy uprawiając sport mogę być również narażony na takie sytuacje?
Będę wdzięczny za podpowiedź osób bardziej doświadczonych.

javes
PostyCOLON 347
RejestracjaCOLON 26 lis 2007, 20:11

Re: Ćwiczenia

Postautor: javes » 05 sty 2014, 13:29

Mam kolostomię od 16 lat, jeżdżę na rowerze, pływam, biegam, ćwiczę sporadycznie i z umiarem na siłowni, codziennie robię pompki i się pocę.
Po wielu sprawdzeniach i przymiarkach od lat używam worków jednoczęściowych zamkniętych STOMOCUR, bo przylepiec jest szeroki, dobrze przylega do skóry i po mimo wysiłku i potu, worki nie odklejają się tak łatwo. Zdarzyło się, że worek mi się odkleił gdy jechałem na rowerze, ale wtedy szybciutko zjechałem w boczną alejkę (było to latem w parku) i wymieniłem go na nowy. Zawsze mam w plecaku czy w kieszeni zapasowe.
Podczas pływania w morzu czy w basenie worek mi się nigdy nie odkleił.
Worki zakładam 1- godzinę przed wyjściem i podgrzewam przez chwilę suszarką, żeby dobrze się przykleiły.
Musisz pamiętać, że worki poszczególnych firm mają różne kleje, które albo będą pasowały do Twojej skóry, albo nie i to musisz sprawdzić tak jak ja, metodą prób i błędów.
Nie używam sprzętu 2-częściowego, bo mam tak usytuowaną stomię, że płytka krępowała mi ruchy i nie mogłem jeździć na rowerze.

Bardzo ważne!
Najpierw zapytaj się lekarza, czy wolno Ci już uprawiać sporty i jakie.
Ja w piątym miesiącu po operacji zacząłem chodzić na spacery z psem, jeździć na rowerze zacząłem dopiero po dwóch latach a pływać po czterech latach.

Na pewno odezwą się w tym temacie inni użytkownicy, którzy też będą mogli Ci coś podpowiedzieć. :!:
Pozdrawiam

Jędrek
PostyCOLON 6
RejestracjaCOLON 31 gru 2013, 13:47

Re: Ćwiczenia

Postautor: Jędrek » 08 sty 2014, 21:16

Bardzo dziękuję za cenne informacje.
Kwestie uprawiania sportu konsultowałem z lekarzem. Mam zgodę :). Bardziej chodziło mi o praktyczną stronę jak to działa z przyklejonym workiem. Za miesiąc jadę na narty, więc będzie okazja sprawdzić na sobie.
Pozdrawiam


Wróć do

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: 18 i 0 gości