Po usunięciu stomii

Coś Cię nurtuje?
Masz jakieś pytanie?
Chciałbyś o czymś porozmawiać?
Pisz, pytaj- zawsze ktoś odpowie.
faustyn
PostyCOLON 1
RejestracjaCOLON 11 sie 2013, 19:05

Po usunięciu stomii

Postautor: faustyn » 11 sie 2013, 19:13

Witam, mój tata miał raka jelita grubego, w wyniku czego usunięto mu jelito grube i założono stomię na kilka miesięcy. Po zdjęciu stomii obecnie wypróżnia się kilkadziesiąt razy dziennie ale nie w tym problem. Częste wypróżnianie oraz to że z organizmu wydostają się kwasy żołądkowe (tak przynajmniej powiedział lekarz) spowodowały podrażnienia odbytu aż do tego stopnia że podcierając się cały papier jest czerwony od krwi i non stop go piecze. Pieczenie jest tak uciążliwe że ma problemy z zaśnięciem. Minęło już 2 miesiące od usunięcia stomii. Obecnie używa pudry, kremy i nie podciera się tylko podmywa zimną wodą (tak zalecił lekarz). W jaki sposób można zmniejszyć to szczypanie ? Może mają państwo jakieś doświadczenia w tej kwestii ?

wędkarz
PostyCOLON 36
RejestracjaCOLON 22 paź 2009, 12:17

Re: Po usunięciu stomii

Postautor: wędkarz » 14 sie 2013, 11:30

Problem miałem dokładnie ten sam w 2000 roku po usunięciu niemal całego /zostało 20 cm/ jelita grubego poprawa życia nastąpiła po wyłonieniu definitywnej kolostomii. Kawałek jelita jaki mi pozostał nie zagęszczał treści pokarmowej i to co wówczas przeżyłem przez pół roku to był koszmar.

kukuleczka7
PostyCOLON 197
RejestracjaCOLON 14 lut 2010, 21:09

Re: Po usunięciu stomii

Postautor: kukuleczka7 » 14 sie 2013, 15:28

faustyn,
Przykre to o czym piszesz. Rozumiem ,że po usunięciu częsci jelita grubego z rakiem reszte zespolono z odbytem. Czy tak? To byłaby operacja Hartmana. Jeśli zostało zbyt mało jelita grubego to powinien być uszyty j-pouch, w którym "na chwilę" kał by sie zatrzymywał. A tak to jest taki ruch, że biegać trzeba. Pomóc mogą nasiadówki w chłodnym rumianku na podrażnienia odbytu, zasypka z maki ziemniaczanej na otarcia i ćwiczenia mieśni Kegla. Jeśli krew jest żywoczerwona może to świadczyć też o hemoroidach i tu potrzebna wizyta u proktologa. Jeśli mięśni zwieracza nie da sie wzmocnic należy się zastanowić nad stomią na stałe. Metoda Hartmana miała zmniejszyć kalectwo jakie powodowała stara metoda Milesa, ale X-letnie doświadczenie nie zwiększyło przeżycia ani nie zauważono poprawy komfortu życia wśród stomików.
Wędkarz ma rację, ale chyba nie do końca.


Wróć do

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: 20 i 0 gości