Renta a praca

Coś Cię nurtuje?
Masz jakieś pytanie?
Chciałbyś o czymś porozmawiać?
Pisz, pytaj- zawsze ktoś odpowie.
mieciu59
PostyCOLON 2
RejestracjaCOLON 06 lut 2014, 19:13

Renta a praca

Postautor: mieciu59 » 06 lut 2014, 19:22

Witam.
Posiadam renta przyznana z ZUS-u z tytułu "całkowicie niezdolny do pracy". Zastanawia mnie czy jako osoba ze stomią mogę podjąć prace w ochronie a jeśli tak to czy nie zabiorą mi renty?
Pozdrawiam

mieciu59
PostyCOLON 2
RejestracjaCOLON 06 lut 2014, 19:13

Re: Renta a praca

Postautor: mieciu59 » 09 lut 2014, 15:49

Dziękuje za szybką odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie, mąż ma przyznaną rentę na dwa lata, w listopadzie b.r kończy się i jak to wygląda z przedłużeniem jej. Istnieje możliwość odebrania jej przez komisję ZUS czy jest ona po prostu przedłużana ?

javes
PostyCOLON 347
RejestracjaCOLON 26 lis 2007, 20:11

Re: Renta a praca

Postautor: javes » 09 lut 2014, 16:10

WITAM
Miałem rentę przyznaną z ZUS tytułem: "całkowicie niezdolny do pracy".
Co dwa lata byłem wzywany na komisję do ZUS, badano mnie dokładnie i wydawano pisemną decyzję o przyznaniu renty znowu na dwa lata.
Po kilku latach podjąłem działalność gospodarczą jako osoba niepełnosprawna. Nie minęło pół roku od podjęcia działalności i dostałem wezwanie na komisję lekarską. Komisja nie stwierdziła poprawy zdrowia ale tytuł przyznanej renty został zmieniony na: "częściowo niezdolny do pracy" co spowodowało znaczne obniżenie wypłacanej od tego dnia renty.
Podjęcie pracy na pewno spowoduje u męża zmianę tytułu przyznanej reny a co za tym idzie obniżenie renty. Gdy rencista, który pracuje dodatkowo, przekroczy w danym miesiącu określoną przepisami kwotę dochodu, renta może być zawieszona.

Pozdrawiam

kukuleczka7
PostyCOLON 197
RejestracjaCOLON 14 lut 2010, 21:09

Re: Renta a praca

Postautor: kukuleczka7 » 09 lut 2014, 21:09

Witam,
W tym temacie jest wiele nieścisłości. Niepełnosprawny z rentą Zus jest traktowany przez pracodawcę jako kura znosząca złote jajka w postaci dofinansowań miejsc pracy. Im wyższa grupa niepełnosprawnosci tym lepiej.A wtedy ZUS zaciera ręce, bo lecą mu składki emer.-rent., z których rencista prawdopodobnie nigdy nie skorzysta. Tu próbują wyłapać tych nieuczciwych, co kiedyś załatwili sobie lewe papiery i mają rentę i nadal pracują ,czasem nawet u tego samego pracodawcy. Konstytucja nie zabrania podejmowania działań w celu podwyższenia standardu życia, a ustawa o rehabilitacji niepełnosprawnych nawet promuje zatrudnianie niepełnosprawnych.
Ja będąc na rencie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy podjęłam się działalności ubezpieczeniowej w związku z reformą ZUS, pracowałam też jako sprzedawca, składacz- pakowacz galanterii papierniczej . Teraz mam całkowitą niedolność do pracy i do samodzielnej egzystencjina stałe a nie przeszkadzało to pracodawcy zatrudnić mnie w ZPCH.
Zawsze od decyzji ZUS możesz odwołać sie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Ja wygrałam sprawę, jak po pogorszeniu stanu zdrowia ZUS odebrał mi 100zł renty i zmienił orzeczenie na czasowe i częsciową niezdolność. Nie mieli racji, a chcieli kasy. Taki próg miesięcznego dochodu jaki jest ustalony dla rencisty jest nie do przekroczenia dla zdrowego na pełnym etacie, więc o obnizeniu renty nie ma mowy. No , chyba, że załapiesz się na dobrze płatne stanowisko. Czego prócz zdrowia też Wam życzę.

sierotka
PostyCOLON 138
RejestracjaCOLON 22 lis 2011, 20:15

Re: Renta a praca

Postautor: sierotka » 10 lut 2014, 6:04

Sorki cos ta moja odpowiedz pierwsza była nie do końca własciwa ;) :oops:

..."Osoba z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji moze pracować.
Wszystkim mającym wątpliwości, czy osoba z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy może pracować i szukającym poparcia w orzecznictwie Sądu Najwyższego, polecam uzasadnienie uchwały składu 7 sędziów SN z dnia 29 września 2006 roku. Sygn. akt II UZP 10/06.

Sąd Najwyższy odnosząc się do osób z orzeczeniem o niezdolności do pracy podkreślił w nim, że (cyt.:) "w przypadku posiadania odpowiednich kwalifikacji mogą one wykonywać pracę i normalnie zarobkować. Co wiecej - wyjątki takie mogą występować także w przypadku osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, które przy wykonywaniu czynności życiowych muszą korzystać z pomocy innej osoby, jednak ich szczególne kwalifikacje zawodowe pozwalają na zarobkowanie (na przykład osoby całkowicie niewidome albo osoby nie mogące poruszać się samodzielnie, które wykonują pracę umysłową).

O tym orzeczeniu napiszę jeszcze już wkrótce, bo jest według mnie bardzo interesujące.

Wiekszość z nas choć raz zetknęła się z pojęciem renty z tytułu niezdolności do pracy. Potocznie zwanej rentą inwalidzką. Jakby jeszcze wiedzieć o co w tym chodzi ;-)

Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wymienia dwie kategorie niezdolności do pracy:

1. całkowitą niezdolność do pracy,

2. częściową niezdolność do pracy.

Całkowicie niezdolną do pracy określana jest osoba, co do której stwierdzono, że utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. (Art. 12 ust. 2)

Częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która zdaniem lekarza orzecznika ZUS utraciła w znacznym stopniu zdolność do pracy zgodnej z posiadanymi kwalifikacjami. (Art. 12 ust. 3)

Przepisy ustawy brzmią bardzo kategorycznie: niezdolną do pracy jest osoba, która całkowicie lub częściowo 1) utraciła zdolność do pracy zarobkowej 2) z powodu naruszenia sprawności organizmu 3) i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. (Art. 12 ust. 1)

Niestety już w tym jednym przepisie mamy niespójność, by nie powiedzieć - sprzeczność.

Bo jak można jednocześnie: utracić "zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji" i "nie rokować zdolości do pracy po przekwalifikowaniu"? A te dwie cechy w sposób łączny określają osobę częściowo niezdolną do pracy... To czym się to różni od tzw. niezdolnosci całkowitej?

Zmiana brzmienia przepisów wydaje się tu niezbędna.

Na szczęście z pomocą przychodzą dalsze przepisy ustawy. Potwierdzaja one, że zachowanie zdolności do pracy w warunkach okreslonych w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych nie stanowi przeszkody do orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy.

Jasno z tego wynika, że każda osoba z ustalonym prawem do renty, w tym także z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy, może w określonych warunkach podejmować zatrudnienie.

Oczywiście można.
Zawsze wtedy, gdy dana osoba jest w stanie wykonywać pracę, pozwala jej na to stan zdrowia, a stanowisko pracy jest przystosowane do jej potrzeb, wynikających z niepełnosprawności - może ona pracować.

Z ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, regulującej zasady przyznawania i wypłacania renty z tytułu niezdolności do pracy wynika, że zachowanie zdolności do pracy w warunkach określonych w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie stanowi przeszkody do orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy.

Jakie to warunki?

Zgodnie z art. 4 ust. 5 ustawy o rehabilitacji - zaliczenie osoby do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie wyklucza możliwości jej zatrudnienia u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej, jeżeli:

- stanowisko pracy będzie przystosowane do potrzeb osoby niepełnosprawnej, co potwierdzi Państwowa Inspekcja Pracy.

- Drugą formą zatrudnienia u pracodawcy niezapewniajacego warunków pracy chronionej jest telepraca."""
net







sierotka
PostyCOLON 138
RejestracjaCOLON 22 lis 2011, 20:15

Re: Renta a praca

Postautor: sierotka » 10 lut 2014, 6:08

mieciu59 piszeColonDziękuje za szybką odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie, mąż ma przyznaną rentę na dwa lata, w listopadzie b.r kończy się i jak to wygląda z przedłużeniem jej. Istnieje możliwość odebrania jej przez komisję ZUS czy jest ona po prostu przedłużana ?


Witaj sama sie nie przedłuzy musi maz ponownie składać wniosek do ZUS .Zapytaj w ZUS bys nie "przegapiła" terminu złożenia wniosku.
Pozdrawiam :) serdecznie

javes
PostyCOLON 347
RejestracjaCOLON 26 lis 2007, 20:11

Re: Renta a praca

Postautor: javes » 11 lut 2014, 14:51

Mieszkam w woj. śląskim i co dwa lata dostaję pismo z ZUS-u informujące , że z dniem tym a tym kończy mi się renta i w związku z tym w wyznaczonym terminie muszę się zgłosić na komisję lekarską. Po badaniach jadę do domu i w przeciągu kilkunastu dni dostaję informację pisemną, że mam przyznaną rentę znowu na dwa lata. Nigdy nie zdarzyło się, abym musiał jechać na komisję po zakończeniu terminu renty. Rentę zawsze mam wypłacaną w terminie, no może poślizgi były paro dniowe ale nigdy dłużej (dni wolne, święta).
Nie wiem jak jest w innych województwach.
Pozdrawiam

wędkarz
PostyCOLON 36
RejestracjaCOLON 22 paź 2009, 12:17

Re: Renta a praca

Postautor: wędkarz » 11 lut 2014, 17:12

Mieszkam od urodzenia w Bydgoszczy ZUS już na kwartał przed upływem terminu przyznanej renty wysyła mi informację z wnioskiem o przedłużenie z tym że nie radzę się z tym spieszyć bo po pierwsze zaświadczenie o stanie zdrowia wypisane przez lekarza ma miesiąc ważności , po drugie ZUS jak się składa wniosek np. kwartał przed terminem wzywa możliwie szybko i przyznaje rentę "obcinając " np. dwa miesiące z przyznanego uprzednio okresu dwóch lat.
Decyzję o przedłużeniu , lub nie renty lekarz orzecznik ZUS wydaje u nas od ręki .


Wróć do

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: 16 i 0 gości