Jakiego sprzętu używacie?

Coś Cię nurtuje?
Masz jakieś pytanie?
Chciałbyś o czymś porozmawiać?
Pisz, pytaj- zawsze ktoś odpowie.
sawant
PostyCOLON 4
RejestracjaCOLON 26 mar 2010, 12:45

Jakiego sprzętu używacie?

Postautor: sawant » 26 mar 2010, 13:32

Witam,
2 tygodnie temu miałem operacje wyłonienia tymczasowej ileostomi z powodu nowotworu jelita grubego. Samego nowotworu niestety nie udało się usunąć i czeka mnie w najbliższym radio-chemio terapia. Ale nie o tym chciałem pisać. Jestem na etapie poszukiwania najlepszego dla mnie sprzętu stomijnego. Wchodząc na to forum myślałem, że znajdę spory temat z opiniami na temat różnych produktów ale się zawiodłem. Dlatego chciałbym zacząć dyskusje na ten temat.
Proszę o wasze opinie, uwagi i spostrzeżenia na temat worków, akcesoriów których używacie, używaliście.

Ja jak na razie sprawdziłem parę produktów Convatecu. Napisze kilka swoich spostrzeżeń:
System dwuczęściowy Combihesive 2S: ze względu na moją niską wagę (50 kg przy 185 wzrostu) i sztywność pierścieni mocujących, płytki nie trzymały się zbyt dobrze. Dopiero po oklejeniu płytki plastrami wytrzymała 3 dni na skórze. Ogólnie chyba winą jest tutaj moja niska waga i płytka ma ciężej się dopasować do mojego ciała.
System synergiczny - Esteem synergy: uważałem, że to będzie dla mnie najlepsze rozwiązanie bo płytka jest bardzo elastyczna i świetnie utrzymywała się na mojej skórze. Ale niestety worki nie chciały się trzymać płytki. Nie wiem co było tego powodem może moja nieumiejętność przyklejenia ich. Ale starałem się wykonywać wszystko zgodnie z instrukcją. Skończyło się tym że zmarnowałem 4 worki jednego dnia. Wszystkie przeciekały albo się odklejały. Drugiego podejścia do tego systemu nie zrobiłem bo zabrakło mi worków. Czekam na próbki które mam otrzymać z ConvaTecu i wtedy może się uda :)
Bardzo fajnym rozwiązaniem są płytki plastyczne Convatecu. To ze względu na nie zainteresowałem się tymi płytkami dwuczęsciowymi. Moja stomia jest bardzo nieregularna i ciężko dociąć mi płytkę do jej rozmiaru a dzięki płytkom plastycznym nie było z tym żadnych problemów. Dzięki temu zero problemów z podciekaniem czy podrażnieniami skóry.
Worki samoprzylepne - system jednoczęściowy ESTEEM ten worek nie zrobił na mnie wrażenia. Słabo się trzymał (nie wytrzymał 2 dni) w dodatku przy odklejaniu zostały resztki płytki na skórze które ciężko było usunąć.
Chusteczki czyszczące i ochronne: osobiście wolę chusteczki z coloplastu lub dansaca bo te convatecu są strasznie małe a w działaniu na zauważyłem różnicy.

Dansac:
Jednoczęściowe Nova FoldUp: Jak na razie najlepsze worki jakich uważałem. Utrzymują się bez problemu 2-3 dni do tego łatwo się je odkleja. Ten produkt mogę polecić z czystym sumieniem.

Pasta uszczęlniającą Dansac: zakupiłem z powodu nieregularnych kształtów mojej stomi i problemów z docięciem płytki. Swoje zadanie zdała, ładnie uszczelniła skórę wokół przetoki ale nad usuwaniem jej spędziłem jakieś 40 min. Więcej używać jej nie mam zamiaru. Ale to też może wynika z braku moich umiejętności :)

To by było na razie na tyle. Czekam na próbki produktów coloplasta, convatecu i dansaca. Jak już je wszystkie przetestuję to napiszę swoje spostrzeżenia. Mam nadzieje, że też podzielicie się swoimi uwagami. Na pewno taki temat może pomóc wielu osobom po operacji, którzy nie wiedzą jaki sprzęt wybrać.

Pozdrawiam

javes
PostyCOLON 347
RejestracjaCOLON 26 lis 2007, 20:11

Re: Jakiego sprzętu używacie?

Postautor: javes » 26 mar 2010, 21:10

Spróbuj również worków producentów COLOPLAST, B.Braun, Stomocur. Każdy ma inną skórę oraz rodzaj stomii i dlatego też rodzaj używanych worków, to indywidualna sprawa.
Pozdrawiam

valencja
PostyCOLON 36
RejestracjaCOLON 12 lut 2010, 10:04

Re: Jakiego sprzętu używacie?

Postautor: valencja » 27 mar 2010, 20:30

Witam!
Ja mam stomie na stale z tego samego powodu trzeci miesiac, jak lezalam w szpitalu stomia byla spuchnieta i jednorazowe worki coloplastu z okienkiem najepiej pasowaly
jest miarka na zmierzenie stomi i ja nie mialam problemu z wycieciem otworu
moja stomia zmieniala sie z tygodnia na tydzien i dzisiaj ma staly rozmiar 3cm,zrobila sie okragla i worki zamawiam juz z gotowym otworem
ja probowalam wszystkiego i zostalam przy coloplascie(Sen Sura)jednoczesciowe,wszysto w jednym i przez okienko widze jak worek dolega dookola stomi
sa nowe worki z firmy SatS z Aloe Vera ,podobno bardzo dobre dla wrazliwej skory
ja ani jednego razu nie mialam problemu z workami,boje sie przepukliny i nie chce przytyc bo sytuacja moze sie zmienic
naprzyklad zeby kal zlecial do worka a nie trzymal sie przy stomi to slyszalam zeby posypac maka kartoflana do srodka worka ponizej otworu, smieszne ale praktyczne
ja jedynie uzywam krem coloplastu Chiron przed zalozeniem worka,wspaniala pomoc wrazliwej skory i latwiej odkleja sie worek nie zostawiajac kleju
jedynie jak worek dluzej siedzi to wiecej kleju zostaje na skorze dookola stomi,szczegulnie po nocy i ja tylko ciepla woda zmywam osroznie i dokladnie
wszystkiego nauczylam sie od stomijnej pielegniarki i od innych z mojego klubu,worki coloplast uzywa 90% stomikow
caly czas przychodza nowosci,tabletki do worka co eliminuja zapach,worki z dwoma filtrami, zapach w spraju jezeli korzystamy z publicznych toalet
duze worki na noc, gorsety i jeszcze sporo innych,jest tego tyle ze nie mozna sie polapac
chcialam jeszcze dodac ze przy stomi na grube jelito powinien byc kal normalny i nie ma w sumie przeciekow, odpowiednie jedzenie ma tez spory wplyw
to moje spostrzezenia i chetnie podzielmy sie miedzy soba
pozdrawiam.

pozdrawiam

brygida.58
PostyCOLON 13
RejestracjaCOLON 25 mar 2009, 8:35

Re: Jakiego sprzętu używacie?

Postautor: brygida.58 » 27 mar 2010, 21:43

witaj valencjo- podaję Ci mój nr e-meila , proszę napisz. brygida.58@tlen.pl

Jurek219
PostyCOLON 7
RejestracjaCOLON 25 mar 2010, 23:17

Re: Jakiego sprzętu używacie?

Postautor: Jurek219 » 29 mar 2010, 1:07

Tak jak 'valencja' polecam Coloplast. Próbowałem różnych, każdy z nas dostawał pewnie od pielęgniarek stomijnych różne reklamowe próbki. Ja mam stałą kolostomię, na początku nawet sprokurowałem sobie tabelkę z plusami i minusami sprzętu (mogę przesłać plik Worda, choć to oczywiście bardzo subiektywne oceny). Stomocur był fajnie mięciutki, Convatec nietrwały, Coloplast z dużym przylepcem, B-Braun ciężki do odklejenia. Przez pierwsze tygodnie wydawało mi się, że moje "nowe" życie to obserwacja napełniania worków i ich wymiana. Trochę w tym napełnianiu było racji, w leczeniu raka ważne jest wzmacnianie organizmu. Wielu z was pewnie wspomina 'sterydowe mleczko', które nam aplikowano w okresie chemio- czy radio-terapii. Ja też sobie nie mogłem wyobrazić przy takim posterydowym apetycie, że taki worek wystarczy mi na cały dzień. Pomyslałem, że będę musiał jakoś dokupować, bo te marne 300 zł nie wystarczy.
Zażenowanie, kiedy się taki worek odkleja, bo pełny, a ty śpisz snem sprawiedliwego, większe jeszcze, gdy to żona cię budzi, bo coś "nieładnie" pachnie.
To faktycznie może być stresujące.
W doborze worków (moja żona nalega, żeby mówić "woreczków") ważne jest zarówno dobranie przylepca, jak i wielkość, kształt i co najważniejsze, odpuszczalność ..woreczka.
Jeżeli leżysz, jesteś umierający (wszak miałeś raka, czy równie niebezpieczną chorobę, bo masz stomię wszak) to możesz sobie pozwolić na worki jednorazowe, w szpitalu bedą przezroczyste, łatwiej wychwycić kształt stomi, kontrolować worka zawartość.
Ja miałem dylemat, bo jestem marynarzem i chciałem szybko wrócić do pracy (tak, tak, parę razy chlipnąłem sobie, jaki to niesprawiedliwy los pozbawił mnie jednego z ważniejszych cielesnych otworów). W sytuacji, gdy chcemy się poruszać bezproblemowo to:
a) przylepiec - musi być pewny, naprawdę pewny. Nie wyobrażam sobie siebie, gdy ktoś mi na lotnisku wymaca nieszczelną worka zawartość
b) odpuszczalność - gdy "odkryłem" worki odpuszczalne, pomyślałem, że jestem w sumie normalny, (poza tym może, że opróżniając worek klęczę nad sedesem) (swoją drogą naczytałem się o psychologicznej potrzebie na sedesie posiedzenia, w sytuacji gdy już nie ma czym...)
Wiecie co mnie do mojego zestawu przekonało? Pani w tej naszej stomijnej aptece powiedziała: "a może spróbuje pan pasty uszczeklniającej..."
Miałem brzuch deczko wypukły (początki przepukliny), przylepce się marszczyły okrótnie, więc spróbowałem..

Jurek219
PostyCOLON 7
RejestracjaCOLON 25 mar 2010, 23:17

Re: Jakiego sprzętu używacie?

Postautor: Jurek219 » 29 mar 2010, 1:26

... konynuuję
Latam na wymiany załóg do Holandi lub W. Brytani - no problem (czasem macają, czasem wiedzą co to stomia)
Przylepiec nigdy mnie nie zawiódł, i... mam tę pewność (to zaje..... ważne, przyznacie)
Mój zestaw to Coloplast Sensura plus pasta uszczelniająco-gojąca też Coloplast. Polecam szczególnie tę pastę.
Z tym zestawem byłem w basenie (musimy udowadniać, że pływać umiemy czasem), bezproblemowo...

Tak sobie myślę... Coloplast chyba powinien mi za reklamę zwrócić...
Dobre rzeczy robią

valencja
PostyCOLON 36
RejestracjaCOLON 12 lut 2010, 10:04

Re: Jakiego sprzętu używacie?

Postautor: valencja » 29 mar 2010, 19:01

Jurek 219
Jak dajesz rade z workami kiedy pracujesz poza Polska,ja to sie boje na urlop pojechac z obawy ze cos sie stanie
znam stomikow co maja nagly skret kiszek i wtedy konieczna jest pomoc szpitalna
w dwoch sytuacjach skonczyla sie operacja
ile jestes po operacji, u mnie zaledwie trzy miesiace minely i stracha mam przed urlopami do obcych krajow
czy jak wam limit sie na worki skonczy mozecie kupic je gdzies extra?
pozdrawiam. Valencja

tomba2
PostyCOLON 4
RejestracjaCOLON 31 mar 2010, 10:39

Re: Jakiego sprzętu używacie?

Postautor: tomba2 » 31 mar 2010, 10:46

ja próbowałem każdego sprzętu, i to były trudne chwile ale aby najlepiej dostosowc ten najlepszy i najbezpieczniejszy sprzęt dla siebie trzeba przez to przejść
ja bardzo dziękuje za cierpliwość i pomoc w doborze sprzetu Panią ze sklepu Medika Humana z Katowic przy Warszawskiej 36
worki esteem maja najlepsze przylepce ale sa to worki jednoczesciowe mi trzymaly sie 2 dni mimo ze worek 1 czesciowy przeznaczony jest to codziennej wymiany wiec nie ma co sie zalić jak nie trzyma sie dluzej.
Poznalem też nowosc płytke plastyczną CONVATECU i jestem jej fanem nie ma odpowiedników z innej firmy - tej plytki sie nie wycina bardzo ładnie dostoswywuje sie do nieregularnej stomi jaką mam. Jest miekka i naklejona pod skosem utrzymuje sie 6 dni
polecam jej wypróbowanie a i tak jak ja skorzystajcie z porady pielegniarki stomijnej jest dostepna na miejscu w gabinecie w sklepie pomoze dobrać rozmiar i nauczy jej naklejania - a trzeba tylko sie wczesniej umówić do p. Basi

Jurek219
PostyCOLON 7
RejestracjaCOLON 25 mar 2010, 23:17

Re: Jakiego sprzętu używacie?

Postautor: Jurek219 » 02 kwie 2010, 7:44

valencja piszeColonJak dajesz rade z workami kiedy pracujesz poza Polska,ja to sie boje na urlop pojechac z obawy ze cos sie stanie
znam stomikow co maja nagly skret kiszek i wtedy konieczna jest pomoc szpitalna
w dwoch sytuacjach skonczyla sie operacja
ile jestes po operacji, u mnie zaledwie trzy miesiace minely i stracha mam przed urlopami do obcych krajow
czy jak wam limit sie na worki skonczy mozecie kupic je gdzies extra?
pozdrawiam. Valencja

Ten mój zestaw wymieniam zazwyczaj raz na 4 dni, kontrakty mam miesięczne, zabieram 15 worków i nie zdarzyło mi się, żeby ich zabrakło.
Worki odpuszczalne mają ten plus, że jeżeli się niespodzianie napełnią np. na lotnisku (co przecież zawsze się zdarzyć może) szukamy po prostu toalety jak każdy podóżny i nie musi to być jakieś bardzo prywatne miejsce jak przy worka wymianie.
Skręt kiszek - nie słyszałem, ale mogę mieć też zawał czy wylew kiedy jestem w morzu. Czy z tego powodu mam zostać w domu?
Jestem po operacji 1,5 roku, pierwszą poważną podróż (z pobytem w basenie) miałem po 6 miesiącach nie dlatego, że wcześniej aż tak źle się czułem, tylko dlatego, że musiałem zakończyć chemioterapię przed wyruszeniem "w świat".
Worki można dokupić bezproblemowo, ale gdy pytałem w mojej aptece czy mają klientów za gotówkę pani mi powiedziała, że jest tyle miejsc, gdzie można je dostać za darmo, że nie zdarza jej się worków sprzedawać. (sam mam do oddania 90 moich "zestawów").
Pozdrawiam
Jurek

sawant
PostyCOLON 4
RejestracjaCOLON 26 mar 2010, 12:45

Re: Jakiego sprzętu używacie?

Postautor: sawant » 02 kwie 2010, 12:57

tomba2 piszeColonj
Poznalem też nowosc płytke plastyczną CONVATECU i jestem jej fanem nie ma odpowiedników z innej firmy - tej plytki sie nie wycina bardzo ładnie dostoswywuje sie do nieregularnej stomi jaką mam. Jest miekka i naklejona pod skosem utrzymuje sie 6 dni


Używasz worków przylepianych czy z pierścieniem?
Nigdy nie wpadłem na pomysł żeby te worki naklejać pod skosem :roll:


Wróć do

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: 20 i 0 gości