stomia, a załatwianie się odbytem

Coś Cię nurtuje?
Masz jakieś pytanie?
Chciałbyś o czymś porozmawiać?
Pisz, pytaj- zawsze ktoś odpowie.
mooncat
PostyCOLON 1
RejestracjaCOLON 17 sty 2011, 8:24

stomia, a załatwianie się odbytem

Postautor: mooncat » 17 sty 2011, 8:26

Witam, mam pytanie dotyczące załatwiania się odbytem przy jednoczesnym posiadaniu wyłonionej stomii. Moja mama została wypisana ze szpitala 3 dni temu i po raz pierwszy, dziś zdażyło jej się, że załatwiła się odbytem.
Czy to normalne, czy lepiej skontaktowac się z lekarzem?

mama Eli
PostyCOLON 20
RejestracjaCOLON 26 gru 2009, 15:04

Re: stomia, a załatwianie się odbytem

Postautor: mama Eli » 17 sty 2011, 13:26

Witaj,
z tego co mi wiadomo mogły pozostać złogi kałowe w końcowym odcinku jelita grubego, których organizm naturalnie chce się pozbyć.
Zastanawiam się jak długi odcinek jelita lekarz zostawił po operacji poniżej stomii. Moja córa ma zalecone płukanie kikuta solą fizjologiczną co pewien czas, ale pomimo moich obaw pojawia się tylko śłuz jelitowy.
Oczywiście przed lekarzem nic nie ukrywajcie, zwłaszcza jeśli coś was zaniepokoi.

javes
PostyCOLON 347
RejestracjaCOLON 26 lis 2007, 20:11

Re: stomia, a załatwianie się odbytem

Postautor: javes » 18 sty 2011, 16:33

To prawda co napisała Mama Eli, w kikucie zawsze odkłada się jakiś śluz, który co pewien okres jest wydalany. Ilość wydalanego śluzu zależna jest od wielkości zostawionego kikuta w odbycie.
Pozdrawiam

wędkarz
PostyCOLON 36
RejestracjaCOLON 22 paź 2009, 12:17

Re: stomia, a załatwianie się odbytem

Postautor: wędkarz » 23 sty 2011, 20:29

Mam 10 cm kikut odbytu od stycznia 2000 r. jeżeli lekarz twierdził że on się sam oczyści po operacji to niestety nie ma racji i bez regularnego płukania bywa że co kilka dni nieraz tygodni , będzie coraz gorzej /pieczenie ,ból / płukać można nawet przegotowaną wodą i gumową gruszką ale oczywiście nasmarowaną np. kremem lub maścią Linomag.Jak mama odzyska siły może oczywiście robić to samodzielnie np. kucając nad miską ale niestety robić to trzeba chyba do końca życia chociaż można się przyzwyczaić. :D i żyć z tym normalnie.

dor123
PostyCOLON 4
RejestracjaCOLON 27 sty 2011, 10:19

Re: stomia, a załatwianie się odbytem

Postautor: dor123 » 27 sty 2011, 10:33

Witam
Mam pytanie dotyczące tego problemu. Moja babcia (83 lata ) jest 2 miesiące po operacji z tego co powiedział lekarz jelito nie zostało usunięte, została wyłoniona stomia. Babcia przez cały czas potrzebuje do toalety (średnio co godzina) mówi ze czuje parcie na stolec. Czy to jest normalne??? Pielęgniarka stomijna powiedziała, że jelito będzie oczyszczać się do trzech m-cy. Już nie wiem czy to jest problem fizjologiczny czy psychologiczny, chodzimy do toalety co godzina przez całą dobę. Mam wrażenie że przez odbyt "leci " więcej niż przez stomię

p.s.
Dzięki za poruszenie tego tematu, bo wcześniej nic na ten temat nie mogłam przeczytać
pozdr

ryzol
PostyCOLON 37
RejestracjaCOLON 09 sty 2008, 20:38

Re: stomia, a załatwianie się odbytem

Postautor: ryzol » 27 sty 2011, 12:55

Podobno każdy ze stomików którym pozostawiono 'kikut" jelita grubego ma ten problem. Jestem stomikiem od 11 lat i nadal mam parcie, powiązane z pewnym bólem przy oddawaniu resztek z jelita. Lekarz powiedział, że to niestety taki urok bycia colostomikiem.
Pozdrawiam.

dor123
PostyCOLON 4
RejestracjaCOLON 27 sty 2011, 10:19

Re: stomia, a załatwianie się odbytem

Postautor: dor123 » 27 sty 2011, 17:52

ale czy to odbywa się aż tak często??
pozdr

wędkarz
PostyCOLON 36
RejestracjaCOLON 22 paź 2009, 12:17

Re: stomia, a załatwianie się odbytem

Postautor: wędkarz » 27 sty 2011, 20:12

Pielęgniarka opowiada dyrdymały mi też tak mówili lekarze po operacji , czekałem dwa lata na to że kikut się sam oczyści , parcia miałem kilka razy dziennie i piekło mnie tak że spać nie mogłem , jednym słowem coraz większy koszmar całą dobę.Dopiero od lekarza , speca od stomii dowiedziałem się że trzeba kikut regularnie płukać.Teraz jak pisałem powyżej bywa że robię to dwa razy w tygodniu ale bywa że raz na dwa tygodnie zazwyczaj wieczorem przed snem i wszystko jest w porządku.Pielęgniarka mówi to co słyszy od lekarzy , bez regularnego płukania będzie coraz gorzej nie lepiej z tym że Twoja babcia jest już w latach i obawiam że sama tego nie opanuje.

Marek
PostyCOLON 24
RejestracjaCOLON 26 paź 2009, 17:55

Re: stomia, a załatwianie się odbytem

Postautor: Marek » 27 sty 2011, 20:28

Witam
jestem stomikiem 5 lat,mam parcia na stolec. Kikut ma 13 cm noszę wkładki anatomiczne żeby nie brudzić bielizny, należą się bezpłatnie- podam nr choroby.924401 Zlecenie wypisuje lekarz z przychodni ,tylko trzeba zajestrować je w NFZ jak sprzęt stomijny. Polecam robienie lewatywy co kilka dni :)

dor123
PostyCOLON 4
RejestracjaCOLON 27 sty 2011, 10:19

Re: stomia, a załatwianie się odbytem

Postautor: dor123 » 27 sty 2011, 21:05

Wędkarzu , Marku serdeczne dzięki za info
Szczerze mówiąc to jestem trochę rozczarowana dlaczego przed operacją nikt o tym nie mówił na dzień dzisiejszy też nikt nie powiedział że można płukać (samo ma się oczyścić).
Mam jeszcze do Was pytanie jako do praktyków : czy jeśli pielęgniarka zrobi 2 razy w tyg lewatywę to powinno pomóc ? (czy to płukanie robi się na zasadzie lewatywy???) Czy płukane robić kiedy jest parcie czy po prostu traktować to jak kosmetykę - skąd wiecie kiedy robić płukanie? Przepraszam jeśli głupio pytam ale to dla mnie ważne. Za kilka dni mamy wizytę u lekarza i wtedy będę musiała trochę go "przycisnąć " niech mówi co i jak.
jeszcze raz dzięki i pozdrawiam


Wróć do

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: 14 i 0 gości