samodzielna likwidacja stomii

Coś Cię nurtuje?
Masz jakieś pytanie?
Chciałbyś o czymś porozmawiać?
Pisz, pytaj- zawsze ktoś odpowie.
marysiek
PostyCOLON 4
RejestracjaCOLON 20 paź 2011, 20:06

samodzielna likwidacja stomii

Postautor: marysiek » 20 paź 2011, 20:25

Witam,
mąż od roku ma ileostomie, czekamy na jej chirurgiczne usunięcie. Podczas ostatniej rozmowy z lekarzem zalecił założyć na stomie piłeczkę pingpongową i zawiązanie jej bandażem żeby jedzenie w większej części szło naturalną drogą, a nie przez stomie. Czy ktoś to stosował? Co o tym myślicie?

wędkarz
PostyCOLON 36
RejestracjaCOLON 22 paź 2009, 12:17

Re: samodzielna likwidacja stomii

Postautor: wędkarz » 21 paź 2011, 9:59

Nigdy o czymś takim nie słyszałem po pierwszej operacji w lipcu 2000 r. zostawiono mi 20 cm jelita grubego i nie zrobiono stomii ale przez pół roku przeżyłem koszmar bo 20 cm nie zagęszczało niemal nic treści jelitowej /wydalałem właściwie kał o konsystencji niemal wody/ biegałem do wc 30 -40 razy na dobę we dnie i w nocy , spałem nieraz za muszli ustępowej.
Po upływie pół roku brania zapisanych przez lekarza leków na wstrzymanie , wylądowałem na stole operacyjnym z skrętem kiszek /zrosty na jelicie cienkim/
Po usunięciu kawałka jelita cienkiego w dwa dni póżniej pękło zespolenie na jelicie i znowu wylądowałem na stole operacyjnym z kałowym zapaleniem otrzewnej po tej operacji obudziłem się ze stomią i obecnie żyję w miarę normalnie.
Reasumując likwidacja stomii na jelicie cienkim przy całkowitym braku jelita grubego to nie jest dobry pomysł bo zapewne będą problemy z ciągłym bieganiem do wc i o wyjściu z domu można zapomnieć , dodam że mówiąc po chłopsku podcieranie odbytu wiele razy w okresie doby to po prostu koszmarny ból.

marysiek
PostyCOLON 4
RejestracjaCOLON 20 paź 2011, 20:06

Re: samodzielna likwidacja stomii

Postautor: marysiek » 21 paź 2011, 17:33

dziękuję za odpowiedź ale w naszym przypadku chodzi o chorobę crohna - dwukrotna resekcja jelita cienkiego, a jelito grube jest w porządku. Stomia ma zostać usunięta ale wcześniej lekarz zasugerował właśnie piłeczkę pingpongową, stąd moje pytanie czy ktoś spotkał się z czymś takim


Wróć do

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: 19 i 0 gości