Pytanie przyszłej pielęgniarki

Coś Cię nurtuje?
Masz jakieś pytanie?
Chciałbyś o czymś porozmawiać?
Pisz, pytaj- zawsze ktoś odpowie.
javes
PostyCOLON 347
RejestracjaCOLON 26 lis 2007, 20:11

Pytanie przyszłej pielęgniarki

Postautor: javes » 05 gru 2007, 15:43

Witam. Jestem studentką pielęgniarstwa. Niedawno na zajęciach dotyczących stomii, pan magister zadał nam pytanie czy piekarz może wrócić do pracy po zabiegu wyłonienia stomii, jeśli nie to dlaczego. Nie chcial nam powiedzieć jak powinna brzmieć odpowiedź na to pytanie. Bardzo nas to zaintrygowało, dlatego pozwoliłam sobie spytać o to Państwa. Jeżeli ktoś z Państwa mógłby mi udzielić odpowiedzi na to pytanie byłabym bardzo wdzięczna.

javes
PostyCOLON 347
RejestracjaCOLON 26 lis 2007, 20:11

Re: Pytanie przyszłej pielęgniarki

Postautor: javes » 05 gru 2007, 15:45

Do Pielęgniarki

Zaintrygowało mnie to pytanie postawione na zajęciach przez pana magistra. Jestem stomikiem od 11 lat i z mojego punktu widzenia nie widzę przeszkód, aby piekarz, który ma wyłonioną stomię mógł pracował przy wypieku chleba czy bułek. Stomia to przecież nie jakaś choroba zakaźna, tylko stan pochorobowy. Przy utrzymaniu codziennej higieny jaką każdy stomik przestrzega, można pływać, kąpać się i być piekarzem. Jestem ciekaw co powie Wam pan mgr.

Pielęgniarka
PostyCOLON 1
RejestracjaCOLON 04 gru 2007, 18:40

Re: Pytanie przyszłej pielęgniarki

Postautor: Pielęgniarka » 15 gru 2007, 20:00

Witam,
pan mgr nie wiem czy nam coś powie bo wkroczyliśmy na wojenną ścieżkę, ale za to kierując się ciekawością spytaliśmy kilku lekarzy i wykładowców na uczelni. Zdania podzielone. Jedna pani doktor czepiła się zagadnienia epidemiologii, że niby w dziale żywienia są zaostrzone wymogi etc. Ale, kto powiedział, że piekarz bez stomii będzie przestrzegał higieny bardziej niż stomik? Myślę że pod tym względem stomik ma znacznie bardziej wyuczone nawyki niż zwykły człowiek, a stomię przecież można świetnie zabezpieczyć. Jedna pani mgr czepiała się tego, że działanie wysokich temperatur może powodować odklejanie się płytek mocujących worki. Ale ta teoria tez mi się wydaje naciągana zwłaszcza, że mówiła to przy okazji ileostomii a przy kolostomii nie widziała przeciwwskazań. No i właściwie tyle wyszło z wywiadu. Poza tym mówili nam, że nie wiedzą, ale raczej nie widzieli większych przeciwwskazań. Jeśli dowiem się czegoś więcej to jeszcze napiszę. Pozdrawiam :)

javes
PostyCOLON 347
RejestracjaCOLON 26 lis 2007, 20:11

Re: Pytanie przyszłej pielęgniarki

Postautor: javes » 17 gru 2007, 21:09

Czyli naukowych i medycznych przeciwwskazań nie podali. Ciekawe czy w ogóle mieli do czynienia z jakimś stomikiem.

A.Superson
PostyCOLON 20
RejestracjaCOLON 28 lut 2008, 11:48

Re: Pytanie przyszłej pielęgniarki

Postautor: A.Superson » 02 mar 2008, 11:16

Witam
niby wszystko ładnie i pięknie wszystko możemy dopóty dopóki nie dowiemy czego nie możemy.
Byłem kiedyś na krytej pływalni gdzie dano mi do zrozumienia facet więcej tutaj nie przychodż.
Byłem w Goczałkowicach w sanatorium na rehabilitacji.Zajęć w basenie dla stomików nie było bo może się odkleić worek.
Teoretycznie wszystko można tylko praktyka wykazuje zupełnie co innego.
A wracając do piekarza.Faktycznie w wysokiej temperaturze worki się częściej odklejają.
W lecie w gorącym samochodzie musiałem worki wymieniać dużo częściej.
Kupiłem auto z klimą i po problemie.
Wszystko jest proste dopóki jest proste.
Ale żyć z tym można bez problemu.

javes
PostyCOLON 347
RejestracjaCOLON 26 lis 2007, 20:11

Re: Pytanie przyszłej pielęgniarki

Postautor: javes » 04 mar 2008, 20:00

Problem stomika na basenie jest problemem ogólnopolskim, dlatego też należy rozpocząć dyskusję na ten temat. Niech wypowiedzą się osoby-stomicy, którzy chodzą na basen i pływają. A może zwrócić sie do producentów worków o certyfikat, który informował by. że worki w wodzie się nie odklejają.


Wróć do

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: 24 i 0 gości