ZMIANY w pozyskiwaniu sprzętu stomijnego. Wzory załączników

javes
PostyCOLON 347
RejestracjaCOLON 26 lis 2007, 20:11

ZMIANY w pozyskiwaniu sprzętu stomijnego. Wzory załączników

Postautor: javes » 29 lis 2009, 18:36

W związku ze zmianami w pozyskiwaniu wyrobów medycznych będącymi przedmiotami ortopedycznymi oraz środkami pomocniczymi, zlecenia wystawione po dniu 1 stycznia 2010 roku na drukach zleceń niezgodnych z wzorami określonymi w zarządzeniu Prezesa NFZ Nr 58/2009/DSOZ, nie będą rejestrowane i potwierdzane do realizacji w OW NFZ.
UWAGA: Od 2010 roku wystawiane zlecenia będą ważne do końca miesiąca, na który zostało wystawione, nie dłużej jednak niż 30 dni !!!
Wzory druków do pobrania:
http://www.nfz-katowice.pl/dokumenty/76 ... comies.pdf
http://www.nfz-katowice.pl/dokumenty/76 ... comies.pdf
http://www.nfz-katowice.pl/dokumenty/76 ... zaopat.pdf

Usiak
PostyCOLON 7
RejestracjaCOLON 17 lis 2009, 17:48

Re: ZMIANY w pozyskiwaniu sprzętu stomijnego. Wzory załączników

Postautor: Usiak » 30 lis 2009, 18:45

Ciężko mi to wszystko zrozumieć.Jedno czego się doczytałam,to to,że moja karta zaopatrzenia wydana kilka miesięcy temu ,będzie ważna po nowym roku.Co konkretnie te nowe przepisy zmieniają dla nas stomików?

javes
PostyCOLON 347
RejestracjaCOLON 26 lis 2007, 20:11

Re: ZMIANY w pozyskiwaniu sprzętu stomijnego. Wzory załączników

Postautor: javes » 30 lis 2009, 19:50

Zasadnicza zmiana:
worki trzeba odebrać w miesiącu w którym wystawione zostało zlecenie przez lekarza, czyli jeśli wypisane zostało 20 marca , to zgodnie z zarządzeniem, trzeba odebrać sprzęt do końca miesiąca marca. Jeśli worków się nie odbierze, to zlecenie przepada i w nowym miesiącu, czyli w kwietniu trzeba iść do lekarza aby wypisał nowe. Jeśli nowe zlecenie zostało wypisane 1 kwietnia, to sprzęt trzeba odebrać do 30 dni, czyli do 30 kwietnia. Mowa o przydziale kwartalnym!
Nowe druki przeznaczone dla nas stomików, musimy sami odebrać w oddziale NFZ do końca marca 2010 r.
I to tyle na temat udogodnień i fajnych zmian...

Usiak
PostyCOLON 7
RejestracjaCOLON 17 lis 2009, 17:48

Re: ZMIANY w pozyskiwaniu sprzętu stomijnego. Wzory załączników

Postautor: Usiak » 01 gru 2009, 23:56

Dziękuję Javes :)

Nowe druki przeznaczone dla nas stomików, musimy sami odebrać w oddziale NFZ do końca marca 2010 r

Nowe druki,czyli chodzi tylko o kartę zaopatrzenia tak?Czy również o te druki,które wypełnia lekarz?
Piszesz jeszcze o comiesięcznym odbiorze sprzętu.Do tej pory lekarz wystawiał mi zlecenie na 3 miesiące.Czy teraz zmienia się to i będę musiała co miesiąc chodzić po nowe zlecenie?

javes
PostyCOLON 347
RejestracjaCOLON 26 lis 2007, 20:11

Re: ZMIANY w pozyskiwaniu sprzętu stomijnego. Wzory załączników

Postautor: javes » 02 gru 2009, 11:05

Zostaje kwartalny przydział worków chyba, że ktoś ma przydział miesięczny( tacy stomicy też są). To od nas zależy czy chcemy by lekarz wypisał przydział worków na kwartał, czy na miesiąc.
Lekarzy obowiązują też nowe druki, ale to NFZ będzie rozsyłał po Przychodniach.
Znając poczynania NFZ, niestety będziemy musieli przygotować się na "trochę" bałaganu...

mandalja
PostyCOLON 1
RejestracjaCOLON 18 gru 2009, 9:21

Re: ZMIANY w pozyskiwaniu sprzętu stomijnego. Wzory załączników

Postautor: mandalja » 18 gru 2009, 9:32

Witam wszytskich,

Od jakiegoś czasu interesuję się tematem stomii choć nie dotyczy mnie bezpośrednio.
Czytałam własnie posty dotyczące zmian zleceń w 2010 roku i zasad ich realizacji . Faktycznie na początku był bałagan informacyjny ale udało mi się znaleźć konkret na stronie NFZ.

to treść komunikatu z 16 grudnia:
http://www.nfz.gov.pl/new/index.php?kat ... r=3960&b=1
Zlecenia wystawiane przed dniem 1 stycznia 2010 r. zgodnie ze wzorem określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 grudnia 2004 r. w sprawie szczegółowego wykazu wyrobów medycznych będących przedmiotami ortopedycznymi i środków pomocniczych, wysokości udziału własnego świadczeniobiorcy w cenie ich nabycia, kryteriów ich przyznawania, okresów użytkowania, a także wyrobów medycznych będących przedmiotami ortopedycznymi podlegającymi naprawie w zależności od wskazań medycznych oraz wzoru zlecenia na zaopatrzenie w te wyroby i środki (Dz. U. Nr 276, poz. 2739 oraz z 2005 r. Nr 41, poz. 396) będą potwierdzane przez Narodowy Funduszu Zdrowia i mogą być realizowane do dnia 31 marca 2010 r.

Do zleceń wystawianych po dniu 31 grudnia 2009 r. roku stosuje się wyłącznie wzory zleceń określone w zarządzeniu Nr 58/2009/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 29 października 2009 r. w sprawie określenia warunków zwierania i realizacji umów w rodzaju zaopatrzenie w wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi oraz środkami pomocniczymi.


I jeszcze parę słów z tego co dowiedziałam się dzwoniąc do mazowieckiego oddziału:
zlecenie ważne jest przez 30 dni a nie 90, jak było wcześniej
odbiór sprzętu na dany miesiąc możliwy jest tylko do ostatniego dnia miesiąca, tzn. że zlecenie wystawione 4 stycznia 2010r. na okres styczeń, luty i marzec należy zrealizować :
- do 31 stycznia aby odebrać sprzęt za cały kwartał;
- do 3 lutego aby odebrać sprzęt za luty i marzec.

może komuś przydadzą sie te informacje
pozdrawiam wszystkich, magda

javes
PostyCOLON 347
RejestracjaCOLON 26 lis 2007, 20:11

Re: ZMIANY w pozyskiwaniu sprzętu stomijnego. Wzory załączników

Postautor: javes » 04 sty 2010, 12:18

Dziękuję za uzupełnienie informacji, które są dla nas bardzo cenne.

kasik1211
PostyCOLON 1
RejestracjaCOLON 08 lis 2012, 10:59

Re: ZMIANY w pozyskiwaniu sprzętu stomijnego. Wzory załączni

Postautor: kasik1211 » 08 lis 2012, 11:06

Słyszeliście najnowsze wieści? Zmieniły się produkty, które wchodziły na refundacje.Teraz są tylko worki,płytki do zestawów 2-częściowych i kremy uszczelniająco-kojące. NO to jest chyba jakaś kpina. Po nowym roku,ale nie koniecznie w styczniu będą kolejne zmiany. Ciekawe czego teraz będziemy się musieli obawiać. Mam 24lata od 2 lat żyję z ileostomią i oby tylko nie doszło do tego, żę będziemy musieli sobie za niedługo sami we własnym zakresie kupować sprzęt stomijny i cała resztę...Aż strach pomyśleć...;/Nfz i polska słyżba zdrowia... ;/;/;/ Porażka!

kukuleczka7
PostyCOLON 197
RejestracjaCOLON 14 lut 2010, 21:09

Re: ZMIANY w pozyskiwaniu sprzętu stomijnego. Wzory załączni

Postautor: kukuleczka7 » 08 lis 2012, 18:33

Witajcie,
Kasik1211 odkrył paskudztwo jakie zafundowało nam NFZ realizując rozporządzenie do ustawy z maja zeszłego roku.
Dla "nowych" stomików to dramat, a "starzy"mają jeszcze jakiś zapas kosmetyków albo kombinują jak ułatwić sobie życie pilnując przepływu środków PFRON przez samorządy do niepełnosprawnych. :shock:
Zmieniły się produkty, które wchodziły na refundacje.

Nieprawda, zmienił się tylko katalog tych produktów. Z refundacji skreślono dermokosmetyki, neutralizatory zapachów i podstawowy sprzęt czyli nożyczki. Nożyczki podobno-(a to nieprawda)- są w wyprawce szpitalnej, powyższe kosmetyki ponoć nie są konieczne do funkcjonowania i rehabilitacji( ?!@), a worki jednoczęsciowe jak i dwuczęsciowy sprzęt nadal jest refundowany w 100%. W limicie mieści się tylko pasta uszczelniająco- gojąca traktowana chyba jako "łącznik klejowy skóra-sprzęt". :)
Obawiasz się stycznia, ja też. Ale uwierz, chciałabym móc kupić (jak we Francji) to co mi potrzebne i mieć pewność ,że Państwo zwróci obywatelowi koszty dbałości o własne zdrowie. Ponoć PROFILAKTYKA kosztuje NFZ najtaniej. :D
Dobrze,że nie wiesz jakie ciężkie było życie stomika w Polsce 15 lat temu, kiedy sprzęt był wg przydziału (jak w wojsku) 5 płytek + 15 worków albo 30 "jednorazówek" na miesiąc. Że nie ten rozmiar i bez pasty , to co? :evil: Można było z tego zrezygnować i czekać na nastepny kontrakt na drugie półrocze. Ech...
Odnosnie tego jak kombinują "starzy" ,to trzeba było odpowiednio wcześniej (ale jeszcze nic straconego) uzyskać orzeczenie o stopniu niepełnosprawnosci do celów pozarentowych ( MOPS, GOPS, PCPR). Takie orzeczenie otwiera drogę osobie niepełnosprawnej na zwrot kosztów zakupu sprzętu i kosmetyków ponad limit (do 150% limitu- wg faktury) ze srodków PFRON. Należy skserować w trakcie zakupów zrealizowane zlecenie i wypisac wniosek o zwrot.
Powodzenia i walczmy o swoje. Rocznie statystyczny Polak wydaje ze swej składki zdrowotnej na leczenie palacza 41Euro. Nieetyczne jest racjonowanie ani zakupu papierosów ani sprzętu stomijnego. Nikt z nas nie życzył sobie stomii. Palacze sami wybrali, więc niech się na swój koszt sami leczą. Niech nie trują innych, stop dymowi tytoniowemu wszędzie. :twisted:

kasiulka1012
PostyCOLON 7
RejestracjaCOLON 03 lis 2012, 11:30

Re: ZMIANY w pozyskiwaniu sprzętu stomijnego. Wzory załączni

Postautor: kasiulka1012 » 19 lis 2012, 18:45

WITAM!Kuleczko piszesz,że 15 lat temu limit wynosił 5 płytek miesięcznie .A jak jest teraz? Wychodzac ze szpitala 10 .10 br nie miałam pojęcia o stomii /miało jej nie być :D /o limitach ,praktycznie o niczym.W wyborze worków i producenta zdałam sie całkowicie na pielęgniarkę .I dostałam ,owszem, kurier przyniósł paczkę do domu a w niej 17 płytek ,37 worków, pasta i pas do worków.To wszystko do konca grudnia mialo mi starczyć.Pozdrawiam :)


Wróć do

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: 21 i 0 gości