Strona 1 z 1

Temat tabu: Seks osób ze stomią

COLON 30 lis 2007, 19:43
autor: javes
Przedruk z NASZA TROSKA
Tytuł artykułu:
"Seks jako forma terapii"

Seks jest przyjemny, zdrowy i pozwala zachować siły, a miłosna aktywność rzadko kiedy jest tak naprawdę przeciwwskazana - mówią lekarze. Jednak my z powodu złego samopoczucia często stronimy od kontaktów seksualnych. Jak się kochać, gdy cierpimy na przewlekłe schorzenia?

Gdy mamy wyłonioną stomię, cierpimy na choroby układu kostno-mięśniowego, mamy chore serce, nadciśnienie lub cukrzycę, a w za¬leceniach lekarskich pojawia się sugestia prowadzenia „oszczędnego" trybu życia - podświadomie minimalizujemy aktywność seksualną. Boimy się ograniczenia sprawności ruchowej, bólu związanego ze stosunkiem, kłopotów z erekcją, braku orgazmu.
W potocznej świadomości pokutuje bowiem mit, że seks jest silnym obciążeniem dla organizmu. Oczyma wyobraźni widzimy obraz ataku serca, sztywniejący kręgosłup, który nie pozwala wykonać żadnego ruchu, czy krępujące problemy z erekcją. Tak - czasami takie przypadki też się zdarzają. Ale w rzeczywistości należą one do rzadkości.

Zawsze jest czas na miłość
Aby przewlekła choroba nie oznaczała końca aktywności fizycznej, trzeba rozmawiać. O tym, na czym polega schorzenie (jednego z was lub obojga), jakie niesie ze sobą ograniczenia, co zmienia w waszym życiu seksualnym? Udawanie, że nie ma problemu, albo bagatelizowanie go nie ma sensu.
Trzeba pamiętać, że aktywność seksualna nie zawsze musi oznaczać pełny akt płciowy. Niezależnie od stanu zdrowia i samopoczucia zawsze możemy pozwolić sobie na czułość, pocałunki, dotyk czy przytulanie. Dla sfery seksu to właśnie psychika ma zasadnicze znaczenie.

Seks po operacji wyłonienia stomii
Bezpośrednio po zabiegu chirurgicznym zaleca się abstynencję seksualną. Dobrze jednak, żeby nie trwała ona dłużej niż 6 miesięcy. Stomia, o czym pisaliśmy niejednokrotnie, sama w sobie nie jest chorobą. Jest to chirurgicznie wykonane połączenie światła jelita z powierzchnią brzucha. Ani w przypadku kobiet, ani mężczyzn (o ile tylko w czasie operacji nie zostały uszkodzone nerwy kontrolujące erekcję i wytrysk nasienia) - stomia nie wpływa na zdolności seksualne. Operacja zwykle nie narusza unerwienia łechtaczki, która jest narządem płciowym u kobiet. Jest to najbardziej wrażliwa i silnie unerwiona część sromu, u zbiegu warg sromowych mniejszych. Jej jedynym zadaniem jest dostarczanie kobiecie rozkoszy seksualnej. Czasami lubi być pieszczona odważnie, innym razem delikatnie.
Ból może ograniczać chęć kontaktów seksualnych. Uważa się, że wynika to z nieobecności odbytnicy (po jej usunięciu) amortyzującej pochwę podczas stosunku. Ból może także wynikać ze zwężania lub bliznowacenia pochwy po radykalnym usunięciu pęcherza. Ważne więc jest znalezienie takich pozycji, które będą najbardziej komfortowe i przyjemne dla obu stron.
Kiedy jedno z partnerów musi trwać w celibacie, drugie może być zniecierpliwione czekaniem. Czas abstynencji seksualnej wymuszonej chorobą partnera lub rekonwalescencją po pobycie w szpitalu to sprawdzian trwałości dla każdego związku.
Uszkodzenie autonomicznego systemu nerwowego może natomiast powodować obniżenie nawilżenia pochwy. Dobrze jest wtedy używać przy kontaktach seksualnych żeli nawilżających, które są do kupienia w każdej aptece bądź drogerii bez recepty.

Zalecane pozycje seksualne
Dla osób ze stomią zaleca się pozycje seksualne, które nie powodują ocierania o brzuch partnera z wyłonioną stomią. Są to m.in.:
Przechył miednicy - mężczyzna siada na nogach (typ klęku), a partnerka leży na plecach i opiera się udami o uda partnera, który trzyma ją za biodra. U kobiety srom jest dociskany do spojenia łonowego mężczyzny. Po¬woduje to ocieranie o nie łechtaczki, cewki moczowej i warg sromowych.
Na jeźdźca - partner leży na plecach, partnerka siada na nim i znajdując się na górze, porusza się do przodu i tyłu. Obie strony dodatkowo mogą stymulować ręką narządy płciowe własne lub partnera.
Na pieska - partnerka klęczy, opierając dłonie o podłoże, a partner klęczy za nią, chwytając jej biodra dla zachowania równowagi. Pozycja ta nie obciąża żadnego z partnerów i jest wskazana dla osób z nadwagą, gdyż wymaga minimalnego wysiłku mięśni. Jest również dobra przy niewielkim penisie, ponieważ skraca kanał pochwowy, dzięki cze¬mu penetracja sprawia wrażenie głębszej.
Uwaga: Przy tej pozycji ruchy frykcyjne powodują niekiedy wepchnięcie i uwięzienie powietrza w głębi pochwy. Po wycofaniu członka powietrze ucieka, a wilgotne ściany pochwy przywierają znów do siebie i rozlegają się odgłosy przypominające oddanie gazów. Wiele osób odczuwa wtedy zawstydzenie. Należy pamiętać, że nie są to prawdziwe gazy!

Seks przy chorobach stawów i kręgosłupa
W przypadku schorzeń zwyrodnieniowych kręgosłupa lub stawów przyczyną ograniczenia aktywności seksualnej jest przede wszystkim ból i sztywność stawów. Zdaniem lekarzy aktywność seksualna jest w takich sytuacjach wręcz wskazana. Zaleca się, aby ludzie, którzy są obolali i nieruchomi, próbowali łagodnie, ale systematycznie, ćwiczyć w celu zachowania sprawności stawów i mięśni. Seks jest w tym przypadku jedną z lepszych i najmilszych form aktywności fizycznej.
Ćwiczenia pośladków, miednicy, klatki piersiowej czy ramion wzmacniają mięśnie. Warunkiem jest jednak zrezygnowanie z forsownych podnoszeń, gwałtownych wygięć i głębokich skrętów. Aby współżycie było w pełni komfortowe, w celu zmniejszenia bólu można zażyć na godzinę przed stosunkiem tabletki przeciwbólowe lub wziąć gorącą kąpiel. W czasie stosunku seksuolodzy zalecają umoszczenie posłania poduszkami. Może się okazać, że poduszka podłożona pod okolicę krzyżową kręgosłupa złagodzi dyskomfort.
U kobiet z zapaleniem stawów zarówno ból, jak i przyjmowanie leków często powodują zmniejszenie naturalnego nawilżenia pochwy. Zaleca się wtedy stosowanie w czasie stosunku specjalnych żeli nawilżających .
Zalecane pozycje seksualne:
Opasanie - uda partnerki znajdują się w zagłębieniach między biodrami a dolnymi żebrami partnera. Pozwala to na bliski kontakt cielesny i umożliwia swobodne całowanie. Pozycja ta nie obciąża stawów, jest odprężająca. Na największy nacisk narażone są miejsca kontaktu z podłożem, czyli barki i biodra, które powinny spoczywać na miękkim materacu. Aby utrzymać równowagę, można wesprzeć się na poduszkach.
Ułożenie w L - umożliwia wprowadzenie członka przy minimalnym obciążeniu stawów. Pozycja ta pozostawia rękom swobodę pieszczenia genitaliów partnera.

Seks a chore serce
Aby chorzy na serce cieszyli się udanym życiem seksualnym, powinni przede wszystkim pozbyć się strachu o swoje zdrowie. Sam stosunek seksualny nie jest olbrzymim wysiłkiem ani dla męskiego, ani dla kobiecego serca. Porównać go można np. z szybkim spacerem, więc przyjmowanie w łóżku postawy całkowicie biernej jest nieuzasadnione.
O dokładnej dacie rozpoczęcia współżycia decyduje lekarz, który wykonuje w tym celu badanie EKG (wysiłkowe) i kwalifikuje do jednej z trzech grup ryzyka. Osoby zaliczone do grupy pierwszej mogą zacząć uprawiać seks około 6 tygodni po zawale. Te z grupy drugiej, z pojedynczymi zaburzeniami rytmu serca, muszą poddać się jeszcze dodatkowemu leczeniu, zanim podejmą współżycie. Zakwalifikowane do grupy trzeciej będą musiały na dłuższy czas powstrzymywać się od współżycia, gdyż byłby to zbyt duży wysiłek dla ich serca.
Przeciwwskazaniem do podjęcia aktywności seksualnej jest jednoczesne występowanie nadciśnienia oraz niestabilnej postaci choroby wieńcowej. W czasie stosunku ciśnienie skurczowe wzrasta o 30-40 mm Hg, natomiast rozkurczowe o 10-20 mm Hg. Dlatego osoby z nadciśnieniem przed współżyciem powinny zażyć odpowiednie leki na obniżenie ciśnienia, a pacjenci zagrożeni chorobą niedokrwienną serca - leki rozszerzające naczynia.
Problem polega tylko na tym, że wyżej wymienione leki mogą obniżać potencję. Należy wtedy zgłosić się do lekarza i szukać zamienników, pozbawionych takich skutków ubocznych. Dodatkowo należy pamiętać, że osoby, które przyjmują leki rozszerzające naczynia (np. należące do grupy intratów) nie mogą przyjmować m.in. viagry
Zalecane pozycje seksualne:
Na jeźdźca - partner leży na plecach i jest stroną mniej aktywną, partnerka siada na nim i porusza się do przodu i tyłu.
Ułożenie w L - chory partner powinien leżeć na lewym boku (chodzi o ucisk serca).


opracował: ErJot
na podst. artykułu: "Seks jako forma terapii" - NASZA TROSKA
Autor: mgr Bianca-Beata Kotoro, psycholog, terapeuta w dziedzinie seksuologii

Re: Temat tabu: Seks osób ze stomią

COLON 29 mar 2010, 19:09
autor: ryzol
Proponuję również zapoznać się z poniższym tekstem ze strony internetowej "Szansa spotkania"

Stomia a seks
Bianca-Beata Kotoro - psycholog psychoterapeuta ,terapeuta seksuologiczny

„Czy nadal mogę uprawiać seks?” „Czy jest możliwe, aby mnie ktoś pokochał i chciał się ze mną kochać?” „Czy mogę mieć dzieci?” „Czy moje ciało z woreczkiem może być atrakcyjne dla kogoś?” Tak, tak to najczęstsze pytania, które słyszę od kobiet i mężczyzn z wyłonioną stomią i zawsze na początku opowiadam rozmowę z trzydziestoletnią kobietą: „Mój pierwszy mąż odszedł ode mnie, gdy miałam czasową ileostomię na wygojenie zespolenia jelitowego, ale było całkiem jasne, że nie rozstaliśmy się z powodu tego, jak korzystam z toalety. Rozstaliśmy się, ponieważ do siebie nie pasowaliśmy! Spotkałam za jakiś czas nowego towarzysza serca i partnera życiowego. To co go interesowało- to moje zdrowie! On pokochał Mnie i tylko to się dla niego liczyło!” A więc jeśli chcesz znaleźć życiowego partnera, który kocha ciebie, a nie twoje opakowanie, to stomia ci nie przeszkodzi. Poza tym, to dobry test na to, czym faktycznie interesuje się potencjalny wybranek czy wybranka…

Jeśli chodzi o życie seksualne, ważne jest, aby odpowiedzieć sobie szczerze na pytanie czy miałem/am udane przed operacją? Czy wszystko się w nim układało? Gdyż wyłonienie stomii nie wpływa na popęd seksualny! Na chęć przebywania z druga osobą w sytuacjach intymnych. Stomia sama w sobie nie jest chorobą - jest to chirurgicznie wykonane połączenie światła jelita z powierzchnią ciała. To prawda, że fizyczna zdolność u mężczyzn do osiągnięcia objawu zewnętrznego podniecenia, czyli erekcji (wzwodu penisa) zależy od tego, czy podczas operacji wyłonienia stomii zostały uszkodzone nerwy, które kontrolują erekcję i wytrysk nasienia. Im więcej cięć w okolicy krocza, tym większe ryzyko uszkodzenia nerwów. Dysfunkcje mogą rozciągać się od całkowitej impotencji po zdolność do erekcji bez zdolności do wytrysku. Szanse na wystąpienie komplikacji znacznie maleją, gdy operację wykonał doświadczony chirurg. Powikłania nie wynikają z samej stomii, ale z przypadkowego nacięcia w okolicy odbytnicy nerwów.

Należy pamiętać, że udane życie intymne to nie tylko penetracja pochwy i wytrysk nasienia, to poznawanie, dotykanie, całowanie całego ciała od stóp do głów. Bez pomijania palcy, łokci, uszu, pleców, klatki, nóg…aż zakończywszy na narządach intymnych. Częste kontakty seksualne z ukochaną osoba pobudzają ciało i umysł. Uczenie się erotycznej mapy ciała, szukanie punktów, w których odczuwanie bodźców seksualnych jest szczególnie silne – to długotrwały proces (obu stron).

Bezpieczny powrót do stosunków seksualnych to taki, kiedy wygoją się rany i kiedy wróci się do pełni sił. Próbowanie zbyt wcześnie po operacji może doprowadzić do porażki spowodowanej wyczerpaniem, co może nie być przyjemnym doświadczeniem.

W przypadku kobiet operacja stomijna nie wpływa na zdolności seksualne, zapłodnienie lub ciąże, podczas której rozmiar i kształt stomii zmienia się, gdy zmienia się wielkość brzucha.

Główny problem u tych kobiet wiąże się z bolesnymi stosunkami. Uważa się, że wynika to z nieobecności odbytnicy, która amortyzuje pochwę podczas stosunku. Ważne, więc jest znalezienie takich pozycji, które będą najbardziej komfortowe i przyjemne dla obu stron. Ból może także wynikać ze zwężania lub bliznowacenia pochwy po radykalnym usunięciu pęcherza. Ale przecież jedną z najprzyjemniejszych sfer erogennych dla kobiet jest łechtaczka, która jest narządem płciowym zewnętrznym i znajduje się w obrębie sromu właściwego. Jest ciałem jamistym zdolnym do wzwodu. Żołądź i napletek łechtaczki oraz jej błona śluzowa są zaopatrzone w liczne zakończenia narządów czuciowych, których drażnienie prowadzi do orgazmu.

Uszkodzenie autonomicznego systemu nerwowego może powodować obniżenie nawilżenia pochwy. Dobrze jest wtedy używać przy kontaktach seksualnych żelu nawilżającego do pochwy, do kupienia w każdej aptece bez recepty.

Pamiętajmy, iż najważniejszym narządem seksualnym jest mózg. To on decyduje o tym, co i jak przeżywamy. A najlepszym bodźcem pobudzającym (obok podniecenia seksualnego partnera) jest zdolność wyrażania uczuć! Przecież trzeba nie tylko znać techniki erotyczne, ale przede wszystkim nauczyć się żyć z drugą osobą oraz ją rozumieć. Spróbować wniknąć w jej psychikę – to trudne, ale możliwe.

Czasem zdarzają się przypadki po wyłonieniu stomii u kobiet z płodnością - spowodowane zrostami, wewnętrznymi bliznami powstałymi po zabiegu. Jeśli zrost wytworzy się w okolicy ujścia jajowodu, może blokować drogę spermy do jajeczka albo drogę jajeczka do macicy. Istnieją chirurgiczne procedury rozwiązania takich problemów np. zapłodnienie in-vitro. W niektórych sytuacjach stomia może spowodować wręcz wzrost płodności u kobiet z chorobą Croha – zwłaszcza jeśli miały przetokę pochwową, a operacja spowodowała remisję i rozwiązała ów problem.

Pamiętajmy - nasza seksualność zależy tylko od nas. Od tego: na ile sami sobie pozwalamy ją w nas rozbudzić, na ile sami zaakceptujemy siebie, swoje ciało i swoje odczucia. Kiedy powiemy sobie, że czas na szczęśliwe życie seksualne jest właśnie teraz, gdyż tu i teraz to odpowiedni czas na nowy start, na nowe poznanie i odkrycie. Alfred Souza powiedział: przez długi czas, wydawało mi się, że życie dopiero się zacznie – to prawdziwe życie. Ale zawsze na drodze znajdowała się jakaś przeszkoda, coś co trzeba było pokonać, czas który trzeba było odsiedzieć, jakieś nie zakończone sprawy, dług do spłacenia. Potem miało zacząć się życie. W końcu dotarło do mnie, że te przeszkody to było moje życie…