Pielęgnacja stomii

javes
PostyCOLON 347
RejestracjaCOLON 26 lis 2007, 20:11

Pielęgnacja stomii

Postautor: javes » 01 gru 2007, 13:40

Fragmenty artykułu mgr U. Sobczak : „Prawidłowa pielęgnacja stomii niepowikłanej”
„ NASZA TROSKA” nr 3 lipiec 2006


Pielęgnacja stomii


Codzienna, prawidłowa pielęgnacja stomii jest niezbędnym warunkiem do osiągnięcia satysfakcjonującej jakości życia i powrotu do aktywności sprzed operacji. I wbrew pozorom - wcale nie jest trudna!
Istnieją trzy rodzaje stomii: kolostomia, ileostomia i urostomia. Kolostomię, czyli przetokę na jelicie grubym, najczęściej wyłania się z lewej strony brzucha. Ileostomię - przetokę na jelicie cienkim, najczęściej umiejscawia się z prawej strony brzucha. Urostomia, przetoka moczowa, może zostać wyłoniona w dowolnym miejscu. Bez względu na typ przetoki podstawowe zasady pielęgnacyjne są takie same.


Codzienna obserwacja i ocena stanu stomii

Prawidłowa pielęgnacja stomii to nie tylko podstawowe zabiegi higieniczne. Wymianie sprzętu zawsze musi towarzyszyć dokładne obejrzenie przetoki w celu sprawdzenia, czy nie pojawiają się niepokojące objawy. Zdrowa, pra¬widłowo wyłoniona, stomia powinna :
• mieć kształt zbliżony do okrągłego,
• wystawać na 1-3 cm ponad powierzchnię skóry,
• mieć różowoczerwony kolor,
• być lekko wilgotna,

Skóra wokół stomii nie powinna odbiegać swoim wyglądem od skóry w innych okolicach brzucha.
Obrzęk stomii, jej siny lub czarny kolor, zmiany chorobowe na powierzchni skóry wokół stomii (wypryski, nadżerki, zaczerwienienie, świąd, pieczenie), jakakolwiek zmiana w wyglądzie treści jelitowej, np. biegunka lub obecność krwi w stolcu - są sygnałem, że dzieje się coś niedobrego i natychmiast należy zasięgnąć porady lekarza lub pielęgniarki stomijnej.

Własny kącik w łazience
Wymiana sprzętu powinna odbywać się w odpowiednich warunkach. Pośpiech lub skrępowanie mogą negatywnie wpłynąć na precyzję przymocowania sprzętu, a co za tym idzie - spowodować przedwczesne odklejenie się płytki lub przylepca, przyczynić się do ocie¬rania stomii przez źle docięty otwór lub do po¬drażnienia skóry przez podciekającą treść jelitową. Dlatego warto znaleźć sobie w mieszka¬niu odpowiednie miejsce, w którym będziemy mogli spokojnie wykonywać wszystkie zabiegi pielęgnacyjne. Najlepiej, aby była to łazienka- ze względu na wygodny dostęp do bieżącej wody.
Odpowiednie przygotowanie do wymiany sprzętu
Zanim przystąpimy do wymiany sprzętu, warto się do tego starannie przygotować. Przede wszystkim będą nam potrzebne:
• dostęp do wody (najlepiej ciepłej),
• łagodne mydło (dziecięce lub szare),
• gąbka do zmywania skóry wokół stomii
• ręcznik, gaziki lub papier toaletowy – do osuszenia skóry wokół stomii,
• małe lusterko,
• worek na odpadki,
• sprzęt stomijny i wszystkie potrzebne akcesoria stomijne

Akcesoria stomijne
Aby przedłużyć czas noszenia sprzętu stomijnego i zwiększyć trwałość jego przylegania do skóry, warto zastosować akcesoria stomijne - gaziki ConvaCare z płynem ochraniającym (zielone) oraz maść uszczelniająco-gojącą Stomahesive.
Gaziki ConvaCare z płynem ochraniającym pełnią funkcję ochronną. Są one nasączone płynem, który wysychając, tworzy na skórze elastyczną powłokę Dzięki temu łagodzą podrażnienia, zapobiegają powstawaniu kolejnych, a także zwiększają siłę przylegania płytki i przedłużają czas jej noszenia. Gazikami należy przemywać tylko skórę wokół przetoki. Po odczekaniu ok. pół minuty na tak przygotowaną skórę można przykleić no¬wą płytkę lub przylepiec.
Pasta uszczelniająco-gojąca Stomahesive ma kilka zastosowań. Jednym z nich jest dodatkowe uszczelnienie miejsca, w którym brzeg otworu płytki przylega do stomii. Pastę nakładamy bezpośrednio na skórę wokół przetoki i wygładzamy ją palcem zwilżonym wodą. Alternatywnie pastę można również nanieść na wewnętrzną (przylepną) stronę płytki, formując „wianuszek" wokół otworu.
Pasta uszczelniająco-gojąca Stomahesive powinna być stosowana zawsze przy ileostomii oraz urostomii (nawet jeżeli stomia jest prawidłowa) ze względu na żrący charakter wydzieliny ze stomii.

Najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji stomii


• stosowanie benzyny, eteru lub spirytusu,
• używanie nieodpowiedniego mydła, które wysusza skórę,
• nieprawidłowe dopasowanie sprzętu stomijnego (źle dobrana płytka lub zbyt duży otwór w płytce),
• stosowanie maści leczniczych bez konsultacji z lekarzem,
lub używanie kremówi kosmetyków nieprzeznaczonych do pielęgnacji stomii.


Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z całym artykułem.

Opracował: ErJot

Wróć do

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: 13 i 0 gości