Choroba Leśniewskiego- Crohn'a

javes
PostyCOLON 347
RejestracjaCOLON 26 lis 2007, 20:11

Choroba Leśniewskiego- Crohn'a

Postautor: javes » 27 lis 2007, 16:41

wyszukane w sieci
Gdy dokuczają jelita

Czy planujesz każdy dzień z mapą toalet lub przymusową głodówką a każdy wyjazd lub wyjście to dla Ciebie dodatkowy stres ?
Tak niestety żyje wielu młodych ludzi i jest ich coraz więcej.
Ich dolegliwość to choroba Leśniewskiego- Crohn'a


Tym co niszczy ich jelita jest proces zapalny. W końcowym odcinku jelita cienkiego (najczęściej , bo zapalenie może się pojawić w każdej części przewodu pokarmowego) tworzą się drobne owrzodzenia. Z czasem powiększają się do rozmiarów , które zwężają jelito albo przebijają jego ścianę na wylot. Nietrudno sobie wyobrazić konsekwencje, które mogą być zagrożeniem życia. Chirurdzy wycinają kawałek zniszczonego jelita , chory na zabiegi operacyjne może być narażony wielokrotnie .W tej chorobie są okresy gorsze i lepsze , chorzy są stale na lekach . Do końca życia.
W 1932 roku chorobę tę opisał dr Crohn - stąd wzięła się jej nazwa często jest ona nazywana również chorobą Leśniewskiego - od nazwiska lekarza Polaka który wcześniej opisał też tę chorobę. Mimo upływu prawie stu lat wiedza o tej chorobie jest niewielka nawet w środowisku medycznym Jeszcze 20 lat temu na oddziałach leczących choroby przewodu pokarmowego było niewiele osób z rozpoznaniem choroby Leśniowskiego-Crohna, obecnie jest o wiele więcej jej przypadków często chorują ludzie młodzi. Informację o tej chorobie uzyskasz w internecie pod adresem www.chorobacrohna.pl, jest tworzony krajowy rejestr chorych i sieć wyspecjalizowanych poradni. Z inicjatywy chorych powstało Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita J-Elita (Http://nzj.iimch.gov.pl/) Jedynie 74 chorym z ponad 1000 udało się skorzystać z tzw kuracji biologicznej , która przy zaostrzeniu choroby uchodzi w Europie za standard postępowania jednak jedna dawka infliksimabu kosztuje 7,5 tyś zł a kuracja wymaga podania nieraz trzech dawek, niestety NFZ traktuje to leczenie jako eksperyment. NFZ nie utworzył programu lękowego zapewniającego dostęp pacjentów do leku.

Dziś lekarze są pewni ze przyczyną choroby jest auto-destrukcja układu odpornościowego, a czynniki środowiskowe mają duży wpływ np. lodówki i zamrażarki.
Jeśli biegunka długo nie mija, powraca co 2-3 tygodnie leki klasyczne nie pomagają, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym lub specjalistą by najczęściej wykluczyć tę przewlekłą chorobę, a gdy diagnoza będzie niepomyślna rozpocznij specjalistyczne leczenie w poradni gastroenterologicznej pod okiem lekarza specjalisty.

Wróć do

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: 17 i 0 gości