Stomia a wysiłek fizyczny

Coś Cię nurtuje?
Masz jakieś pytanie?
Chciałbyś o czymś porozmawiać?
Pisz, pytaj- zawsze ktoś odpowie.
antykuba
PostyCOLON 1
RejestracjaCOLON 20 gru 2010, 14:09

Stomia a wysiłek fizyczny

Postautor: antykuba » 20 gru 2010, 14:19

Witam

Chciałbym Was zapytać o doświadczenia i wiedzę, którą posiadacie odnośnie ile można dźwigać przy stomii, jakie ciężary. Mam 24 lata, 3 lata temu z powodu polipowatości rodzinnej usunięto mi większą część jelita grubego. Stomię mam tymczasową. Z powodu studiów nie miałem czasu jeszcze jej usunąć.
I pytanie. Ile kg można dźwigać? Ogólnie w internecie można poczytać różne sprzeczne informacje - niektórzy ograniczają to do kilku kilogramów, gdzieś indziej pisze, że wraz z czasem, ćwiczeniami można zwiększać ciężar podnoszonych rzeczy, oczywiście do pewnej bariery. Podobno zakładanie pasów przeciw przepuklinowych daje możliwość większego wysiłku. Czy podczas stopniowego hartowania można dobić do liczby 15-17 kg ciężarów?

Dziękuję za odpowiedź.

javes
PostyCOLON 347
RejestracjaCOLON 26 lis 2007, 20:11

Re: Stomia a wysiłek fizyczny

Postautor: javes » 21 gru 2010, 19:31

Wszystko zależy od Twojej masy ciała i sprawności. Jeśli od czasu operacji nie ćwiczyłeś, to musisz uważać...
Pamiętaj o wspomnianej przepuklinie, która może zawsze "wyskoczyć" po przesileniu.
Pozdrawiam

Remedios44
PostyCOLON 14
RejestracjaCOLON 28 lip 2009, 20:05

Re: Stomia a wysiłek fizyczny

Postautor: Remedios44 » 29 gru 2010, 18:56

W pierwszych miesiącach po operacji należy unikać dużego wysiłku fizycznego, potem zależy to już od rodzaju stomii. W przypadku kolostomii jest rzeczywiście spore rysyko powstania przepukliny, jednak przy ileostomii i urostomii, pomijając okres tuż po operacji, przepukliny pojawiają się bardzo rzadko (można wręcz powiedzieć, że prawie nigdy), nawet po dużym wysiłku. Ja osobiście zresztą, mając ileostomię, pracowałam na cały etat w szpitalu jako salowa, co jest ciężką pracą fizyczną, i nie miałam nigdy żadnych problemów ze stomią z tego powodu.

czekarp
PostyCOLON 85
RejestracjaCOLON 16 lis 2009, 10:24

Re: Stomia a wysiłek fizyczny

Postautor: czekarp » 09 sty 2011, 20:00

napewno wisiłek w tym stanie zdrowia jest ryzykowny, wiadomo jest że około 70 % kolostomi w ciagu 3 lat ma przepuklinę przy stomijną , wiąze sie to z tym że operacja . nie byłby tego problemu i zagroenia gdyby przy wyłonieniu stomi zakładano siatki , niestety fundusz nie chce tego refundowac , natomiast chętnie refunduje pasy przeciw przepuklinowe kosz ich jest większy ,pomimo i tak mase osób wraca z przepuklina około stomijną.jej przyczynę nie da sie powstrzyma pasem przepoklinowym , przyczyna jest inna.


Wróć do

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: 18 i 0 gości