Problemy z trawieniem

Coś Cię nurtuje?
Masz jakieś pytanie?
Chciałbyś o czymś porozmawiać?
Pisz, pytaj- zawsze ktoś odpowie.
jacentyGW
PostyCOLON 1
RejestracjaCOLON 03 kwie 2010, 7:19

Problemy z trawieniem

Postautor: jacentyGW » 03 kwie 2010, 7:27

Witam, wszystkich, mojemu tacie 2 lata temu powiedziano w szpitalu, że ma rozsianego raka jelita grubego, operująca go chirurg, pozwiedziała, że nie zostało mu dłużej jak 2 tygodnie życia, na szczęście ojciec jest silnym człowiekiem i nie szykował się na tamten świat, trafił do dobrego onkologa, który przepisał mu chemioterapi, która wyraźnie ojcu pomogła, od tamtej pory minęły już dwa lata, tato czuje się dobrze, ma dobre wyniki a lekarze nieco się dziwią, żw tata jest w tak dobrym stanie. Po okolo 1.5 roku od operacji lekarze chcieli zobaczyć, czy jest szansa na zlikwidowanie stomii, niestety po otwarciu brzucha swtierdzili, obecnośc duzej ilosci zrostów na jelitach i powiedzieli, że nie ma opcji likwidacji stomii. Tata ma ileostomię, i w sumie nawet nie przeszkadza mu ona tak bardzo, jest tylko jeden poważny problem dotyczący, samych spożywanych pokarmów, otóż często zdarza się, że po zjedzeniu tata ma duże boleści brzucha, worek w bardzo szybkim tempie napełnia się gazami, głoścno przy tym "bulgocząc" i ogólnie, bardzo źle się czuje, czasami jednak przez pare dni je wszystko i trzyma się dobrze, chciałbym spytać o to jakich pokarmów należy unikać aby oszczedząć jelita i zapobiec przykrym dolegliwościom, czy to wogóle dotyczy jelit? Czy ktoś miewał, miewa podobne dolegliwości, bardzo dziękuję, za odpowiedź i życzę wszystkim wszystkiego dobrego z okazji Świąt Bożego narodzenia:)

valencja
PostyCOLON 36
RejestracjaCOLON 12 lut 2010, 10:04

Re: Problemy z trawieniem

Postautor: valencja » 03 kwie 2010, 9:50

Gazy po jedzeniu to nie jest taki problem, poprostu unikac niektorych potraw
jednoczesnie majac stomie grubego jelita czesto jest zatwardzenie i troche otrebow nam jest potrzebnych
mniejsze porcje i dobrze pogrysc nie zapominajac o sporej ilosci plynu
gorzej by bylo jak by tata mial problemy z kalem ze wzgledu na te zrosty jelit
zycze tacie dalszego zdrowia i takie przypadki daja wiare innym ze mozna przezyc lub przedluzyc zycie przy tym typie raka
pozdrawiam.

kukuleczka7
PostyCOLON 197
RejestracjaCOLON 14 lut 2010, 21:09

Re: Problemy z trawieniem

Postautor: kukuleczka7 » 03 kwie 2010, 10:10

jacentyGW,
walencja trochę namieszała,ale postaram się ci to wyprostować.Walencji rada dotyczy stomii na jelicie grubym czyli kolostomii.Jeśli natomiast twój tato ma stomię po prawej stronie brzucha to oczywiście ma ileostomię. Dlatego trzeba odwrócić zalecenia walencji, bo otręby przyspieszają perystaltykę jelit.A szybki pasaż jelitowy powoduje bulgotanie i przyśpieszone napełnianie worka.Należy unikać surowych warzyw i owoców, potraw z mlekiem a stosować wysokobiałkowe.Być może zrosty też mają znaczenie, bo łączą jelita w całość jak harmonię.Te bóle pochodzić mogą z jelit, spróbuj je odgazować płynną dietą. Więcej o dietach w ileostomii na www.convatec.pl.

sawant
PostyCOLON 4
RejestracjaCOLON 26 mar 2010, 12:45

Re: Problemy z trawieniem

Postautor: sawant » 03 kwie 2010, 10:31

Ja ileostomie mam od ok 3 tygodni i jak na razie udało mi się zaobserwować że nie mogę spożywać gotowanej kapusty i roślin strączkowych bo mam podobne objawy. Jeśli kał jest zbyt rzadki to Twój tata może przyjmować leki przeciwbiegunkowe. Dzięki temu kał będzie nie tylko gęstszy i mniejszy objętościowo ale także lepiej strawiony. Ja przyjmuje laperamid (na receptę 30 tabletek 2 zł) ale można kupić odpowiednik bez recepty nazywa się laremid i 10 tabletek kosztuje około 5 zł. Co do głośnego bulgotania ktoś na forum radził aby posmarować wylot stomii wazeliną. Sam tego nie praktykowałem więc nie wiem czy naprawdę coś pomaga.

valencja
PostyCOLON 36
RejestracjaCOLON 12 lut 2010, 10:04

Re: Problemy z trawieniem

Postautor: valencja » 03 kwie 2010, 10:39

JacentyGW namieszalam jak pisze Kukukeczka caly czas mysle o jelicie grubym i stomi po lewej stronie kolostomii
jeszcze nie slyszalam ze przy raku jelita grubego ma sie ileostomie a tak musialo byc u twojego taty
przypuszczam ze operowana mial wieksza czesc jelita grubego
reszte sprostowala ci Kukuleczka jesli chodzi o zywienie
Pozdrawiam

justa33
PostyCOLON 12
RejestracjaCOLON 13 lis 2009, 14:46

Re: Problemy z trawieniem

Postautor: justa33 » 07 paź 2010, 6:08

Witam.Podobne problemy ma moja mama.Półtora roku temu miała operację na jelito i też ma woreczek czyli kolostomię.Po operacji miała serię naświetleń 35lamp i chemię raz w tygodniu.Wyniki miała super czuła się też nie źle,problemy pojawiły się teraz nie może nic zjeść bo za chwilę to zwymiotuje czasami bóle brzucha i straszne bulgotanie w brzuchu.Miała robiony pasaż jelit i usg i tk jamy brzusznej gdzie wyszło że ma jakieś zwężenie w jelicie i to jest przyczyna wymiotów.Lekarze mówią że to jest po lampach po prostu jelita się kleją ze sobą .Straciła bardzo dużo na wadze.Może ktoś miał lub spotkał się z taką dolegliwością i jak to można wyleczyć i czy to jest wyleczalne?Pozdrawiam.

zawira
PostyCOLON 50
RejestracjaCOLON 30 maja 2010, 14:20

Re: Problemy z trawieniem

Postautor: zawira » 07 paź 2010, 11:04

justa33 piszeColonWitam.Podobne problemy ma moja mama.Półtora roku temu miała operację na jelito i też ma woreczek czyli kolostomię.Po operacji miała serię naświetleń 35lamp i chemię raz w tygodniu.Wyniki miała super czuła się też nie źle,problemy pojawiły się teraz nie może nic zjeść bo za chwilę to zwymiotuje czasami bóle brzucha i straszne bulgotanie w brzuchu.Miała robiony pasaż jelit i usg i tk jamy brzusznej gdzie wyszło że ma jakieś zwężenie w jelicie i to jest przyczyna wymiotów.Lekarze mówią że to jest po lampach po prostu jelita się kleją ze sobą .Straciła bardzo dużo na wadze.Może ktoś miał lub spotkał się z taką dolegliwością i jak to można wyleczyć i czy to jest wyleczalne?Pozdrawiam.

.
Ostatnio zmieniony zawira przez 2, łącznie zmieniany 5 razy

czekarp
PostyCOLON 85
RejestracjaCOLON 16 lis 2009, 10:24

Re: Problemy z trawieniem

Postautor: czekarp » 07 paź 2010, 21:21

jesli problemy te spowodowane sa chemią lub naswietlaniem to nalężało by skosultować z dobrym chirurgie lub z dobrym onkologiem , miałem takie problemy podczsach chemioterapii i w drodze poszukiwań po róznych lekarzach dopiero chirurg poradził co wziąśc (niestety w tej chwili nie znam nazwy ale jutro tu ja podam) a wiem że sklejenie jelit prowadzi w prostej drodze do operacji, w takim okresie należy dbac aby jelita nie zostawały bez wypełnienia ,wiecej płynnej diety.
.

justa33
PostyCOLON 12
RejestracjaCOLON 13 lis 2009, 14:46

Re: Problemy z trawieniem

Postautor: justa33 » 14 paź 2010, 19:18

Mama jest w tej chwili w szpitalu ma robione prześwietlenia jamy brzusznej ale lekarze mówią że bez operacji pewnie się nie obędzie tylko jest problem bo mama jest bardzo słaba i nie wiem co dalej będzie.Wstępnie mówili że operacja będzie ryzykowna.Cholernie się boję że to źle się skończy.Ja mam cały czas nadzieję.


Wróć do

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: 12 i 0 gości