Refundacja sprzętu Stomijnego

Według Rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej: „w sprawie zasad zaopatrywania w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze” oraz „wykazu przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych”, osobom ze stomią przysługuje sprzęt bezpłatny, w 100% refundowany przez NFZ. .

Co prawda w dniu 15 stycznia 2008 r. na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia ukazał się projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w którym to projekcie, zakłada się odpłatności za sprzęt stomijny,od 10% do 30% .Wyrażamy jednak nadzieję, że nieprzemyślany projekt, który dla nas stomików jest fatalny w skutkach, nie zostanie przyjęty.

***

Stan na dzisiaj:

Na podst. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10.05.2003 r., Dz. U. nr 85 z dnia 16.05.2003 r.,od 1 stycznia 2004 r. obowiązują jednolite limity miesięczne na sprzęt stomijny w całej Polsce.

I tak:

- kolostomia - 300 zł

- ileostomia - 400 zł

- urostomia - 480 zł

Wniosek na sprzęt stomijny, wystawia lekarz specjalista lub lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Wniosek wydawany jest na miesiąc lub trzy miesiące. Musi być on potwierdzony przez właściwą komórkę organizacyjną NFZ.
Na podstawie potwierdzonego wniosku chory może odebrać osobiście sprzęt stomijny w wybranym przez siebie sklepie specjalistycznym zaopatrzenia medycznego, lub w punktach dystrybucji znajdujących się w szpitalach i poradniach stomijnych.

Sprzęt stomijny to worki firm:
CONVATEC, DANSAC, COLOPLAST oraz BRAUN.

Zamiennie, też w ramach refundacji, można wybrać sobie środki do pielęgnacji.
W każdym punkcie zaopatrzenia mają wykaz takich środków.


 

Informacje ogólne


Właściwy dobór sprzętu stomijnego

Bardzo ważnym elementem dla Pacjenta, aby normalnie funkcjonował w domu i w pracy, jest właściwy dobór sprzętu stomijnego.

Sprzęt stomijny powinien spełniać następujące warunki:
• być szczelny dla treści jelitowej i gazów;
• skutecznie chronić skórę wokół przetoki i zabezpieczać ją przed podrażnieniami i odparzeniami;
• nie ograniczać aktywności życiowej;
• zapewnić poczucie bezpieczeństwa i komfortu.
Dla różnego rodzaju stomii zalecane są różne rodzaje worków stomijnych:
• kolostomia - worki zamknięte, tzw. kolostomijne (z filtrem lub bez);
• ileostomia - worki otwarte, tzw. ileostomijne (z filtrem lub bez);
• urostomia - specjalne worki do przetoki moczowej, tzw. urostomijne.
Istnieją trzy systemy (trzy rodzaje) sprzętu stomijnego:
• Sprzęt dwuczęściowy składa się z płytki i worka. Płytkę przykleja się na skórę wokół stomii, a następnie dopina do niej odpowiedni worek. Płytkę utrzymuje się na skórze przez kilka dni, a worki zmienia się w miarę potrzeby (przeważnie 1-2 razy dziennie).
• Sprzęt jednoczęściowy to worek z przymocowanym do niego na stałe przylepcem. Worek z przylepcem przykleja się na skórę wokół stomii.

Wymiana worka polega na odklejeniu go, umyciu skóry i przyklejeniu nowego worka.
• Sprzęt synergiczny. Składa się z płytki i worka podobnie jak sprzęt dwuczęściowy, dając pacjentowi bezpieczeństwo systemu dwuczęściowego, ale dzięki braku pierścienia i niewielkiej grubości całego systemu daje pacjentowi komfort i dyskrecję taką jak sprzęt jednoczęściowy.

Prawa autorskie: Bristol-Myers Squibb Polska Sp. z o.o.