7 czerwca 2009 - Wybory

 

WYBORY - 7 czerwca 2009 r.

 

Najczęściej zadawane pytania na temat głosowania

Już za kilka dni pójdziemy do urn wybierać nowych posłów do Parlamentu Europejskiego. Do głosowania uprawnionych jest około 375 milionów obywateli wszystkich 27 państw Unii Europejskiej. Polacy po raz drugi będą mogli wybrać swoich przedstawicieli. Dzisiaj odpowiadamy na kilka praktycznych pytań na temat przebiegu samego głosowania.

Kto może głosować?

Każdy, kto ukończył 18 lat (tylko w Austrii można głosować już od 16 roku życia) i nie został pozbawiony praw obywatelskich wyrokiem sądu. W niektórych krajach UE obowiązują szczegółowe zasady. Przepisy prawa wyborczego obowiązujące we wszystkich krajach UE znajdziecie Państwo w oficjalnym serwisie Parlamentu Europejskiego - Wybory 2009.

…a jeśli mieszkam za granicą?

Obywatelstwo Unii Europejskiej pozwala nam głosować na kandydatów z innych krajów. Wcześniej należy się zarejestrować w odpowiednim urzędzie kraju, w którym obecnie mieszkamy. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło internetowy formularz rejestracyjny. Jeszcze do 2 czerwca można zapisać się na głosowanie w najbliższej placówce konsularnej RP. Głosując w Konsulacie wybieramy posłów z

Dlaczego powinnam / powinienem wziąć udział w wyborach?

Głosując w wyborach do PE wybierasz osoby, które wpłyną na przyszłość i codzienne życie blisko 500 milionów Europejczyków. Jeżeli nie zadasz sobie trudu, zrobi to kto inny i zdecyduje, kto będzie Cię reprezentował w jedynym wyłanianym w wyborach bezpośrednich zgromadzeniu ogólnoeuropejskim.

W większości przypadków przy podejmowaniu decyzji w UE posłowie mają taką samą wagę jak państwa członkowskie. Większość aktów prawnych dotyczących naszego codziennego życia, powstaje w wyniku wspólnych prac posłów i ministrów na szczeblu EU.

Wiele, a może nawet większość aktów prawnych obowiązujących w Twoim kraju stanowi transpozycję prawodawstwa europejskiego, nad którym głosowali posłowie – Twoi przedstawiciele. I nie są to tylko akty prawa, ale pieniądze na nowe drogi, czystsze plaże, badania naukowe, edukacja i pomoc rozwojowa. Posłowie decydują też o przeznaczeniu unijnych pieniędzy.

W ilu turach będą się odbywały wybory do PE?

W każdym kraju przewidziano tylko jedną turę głosowań, chociaż nie zawsze tego samego dnia. Wybory rozpoczną się 4 i potrwają do 7 czerwca.

W Polsce głosujemy w niedzielę, 7 czerwca.

Czy mogę zagłosować przez internet?

Polskie prawo jeszcze nie umożliwia głosowania on-line. Ze wszystkich krajów Unii Europejskiej zdobyczami internetowej demokracji mogą cieszyć się tylko Estończycy.

 

opracował: ErJot